Miniatürk’te zamanda yolculuk

Miniatürk’te zamanda yolculuk

ABONE OL
Haziran 17, 2023 05:48
Miniatürk’te zamanda yolculuk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1600’lü yıllardan 1800’lere kadar uzanan koca bir tarih Miniatürk’te yeni açılan “Tarihi Yarımada Model Sergisi”nde ziyaretçileri bekliyor. Tarihi Yarımada’nın Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Sultanahmet üzere değerli yapılarının göze çarptığı stantta 87 kat küçültülmüş 10 bin figür yer alıyor. Tarihi olayları yine bizlere hatırlatan stant Yeniçeri’lerin 7 Şubat 1632 yılındaki “kazan kaldırma” isyanından Topkapı Sarayı’nın bahçesindeki fillere, Hasbahçe’de geçen bir günden Atmeydanı’nda bir yarış gününe kadar pek çok sahneyi tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp en büyüleyici hâliyle karşımıza koyuyor.

Yapımı beş yıl sürdü

Sergide yer alan tüm bu yapı ve figürler beş yıllık bir emeğin eseri. Bu müddet boyunca mimarlar tarafından çizimleri tamamlanan figürler üç boyutlu yazıcılar tarafından yazılıp modelcilerin ellerinde renk buldu. 30’ü aşkın kişinin çalıştığı ince ince işlenen ve sırf Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük hareketli model stantlarından bir tanesi olduğu tabir edilen stantta tüten bacalardan yanan ateşlere kadar her şey düşünülmüş. Gerçeğinden 87 kat küçük figürlerin ölçü boyutlandırması vakti da şekillendirerek gece ve gündüzü ziyaretçilerin de gözlemleyebileceği bir atmosfer yaratılmış. 30 santimetre karede bir kıssanın canlandırıldığı stant on dakikada bir gece ve gündüz olarak 50 bine yakın küçük minyatür ledlerin yardımıyla gerçekçi bir pencere sunuyor.

Onlarca tarihi kaynak ve gravürden yararlanılarak geliştirilen standın etrafında yer alan butonlar sayesinde o periyoda dair görseller de incelenebiliyor.

 Ziyaretçilerin bakış hizasında yer alan modellere dair Türkçe ve İngilizce olmak üzere kısa bir yazılı anlatım da sunan stant 400 bin m2lik bir alanı tekrar canlandırıyor. Ayrıyeten standın üretim ayrıntılarını merak edenler de düşünülerek ufak bir alan süreç hakkında bilgi vermek üzerine tasarlanmış. Bu bölmeye girdiğimizde projenin fikir basamağından çizimine boyamasına pek çok adım bizleri karşılıyor. Osmanlı saray hayatı ve günlük hayatına bir bakış atabileceğiniz stant alanı yaz boyunca saat 22.00’a kadar açık olacak.

‘Ruhuna uygun’

İBB Kültür AŞ. Müzeler Müdürü Ayşe Çağlayan Miniatürk’ün maketlerden oluşan bir müze olduğuna değirek yeni standın müzenin ruhuna uygun bir formda İstanbul’a 400 yıl evvelki hâlini tekrar hareketli maketlerle sergilediğini vurguladı. Üç yıl boyunca Miniatürk’te yer alacak standın imalcisi Murat Soysal “İstanbul’un 16’ncı yüzyılla, 19’ncu yüzyılı ortasındaki 400 yılının; sokaklardaki, saraydaki hayatı, kıyafetleri, tipleri, olayları, değerli olayları hareketli olarak canlandıran bir stant.” kelamlarıyla standın kapsamına değinirken tarihin ve kültürün birebir canlandırılmasına ihtimam gösterdiklerini ekledi. Soysal stantta değişik tarihi olayların da yansıtıldığını söylerken “Bir kısımda Yeniçeri isyanı canlandırılıyor, 1632’de yaşanmış bir isyanı canlandırıyoruz burada. Bir sonraki kısımda bir cülus merasimi, bir öbür kısımda yabancı elçilerin sultanı ziyareti, bir diğer kısımda Hasbahçe’de ömür, ileriye bakarsak Ayasofya, Sultanahmet… Parklarda neler olmuş, sokaktaki pazarcılar beşerler nasılmış hepsini görebiliyoruz” halinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.