‘Ben Anadolu’ köklerinden seslendi

‘Ben Anadolu’ köklerinden seslendi

ABONE OL
Temmuz 11, 2023 04:48
‘Ben Anadolu’ köklerinden seslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş Sanat Antik Sahne’sinin yeni durağı Nysa Antik Kenti oldu. Aydın ilinin Sultanhisar ilçesinde yer alan Helenistik devir kentlerinden Nysa’da “Ben Anadolu” oyunu geçtiğimiz cumartesi akşamı izleyiciyle buluştu. Gösterim, oyunun müellifi Güngör Dilmen’in 2012 yılında ortamızdan ayrılmasının yıl dönümü olan 8 Temmuz akşamı gerçekleşti. Yıldız Kenter’in unutulmaz performansıyla sahnelerin en çok izlenen oyunları ortasında yer alan “Ben Anadolu” yıllar sonra Kenter’in öğrencisi Ayça Bingöl tarafından yine izleyiciyle buluşmuştu. Oyunun direktör koltuğunda ise yeniden Kenter’in öğrencilerinden Görkem Yeltan oturuyor.

Bu toprağın kadınları

Yaklaşık 1800 yıl evvel Nysalıların oturduğu sıralarda oturan tiyatroseverlerin heyecanı epeyce yüksekti. Gösterimden saatler öncesi oluşan uzun kuyruklar eşliğinde antik kentin yolunu tutan izleyiciler gündüz Nysa’nın tarihi tiyatrosunu soluyup akşam birebir sahnede oyun izleme tecrübesi yaşadılar. Her yaştan sanatseverin katıldığı gecede hafriyat lideri Hakan Öztaner de bir konuşma yaptı. Öztaner, “Burada sizin oturduğunuz yerde Nysalılar, Mastavralılar oturuyorlardı. Etraf vilayetlerden, antik kentlerden gelen izleyiciler oturuyorlar ve tahminen de size ‘Ey Nysalılar’ diye hitap ediyor ve ‘hoş geldiniz’ diyordu” kelamlarıyla seyirciyi selamladı. 

Trajedi ile güldürünün iç içe geçtiği, antik çağlardan Kurtuluş Savaşı’na uzanan oyunda, Kibele’den Niobe’ye Kassandra’dan Theodora’ya Nilüfer Hatun’dan Hürrem Sultan’a masallarla, savaşlarla, tabiatla Anadolu’nun farklı çağlarına tanıklık eden bayanların ömür hikayesi, sanatçı Ayça Bingöl tarafından 11 karakterde anlatıldı. Oyun sonunda, antik kentte bulunan ve “Ben Anadolu” ile birlikte tıpkı coğrafyada binlerce yıl öncesine giden izleyiciler Ayça Bingöl’ü ayakta alkışladı. Daha evvel tekrar İş Sanat’ın sponsor olduğu Teos ve Patara Antik Kenti’nde sahnelenen “Ben Anadolu”nun antik kentlerdeki serüveni devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.