‘Yaşasın Cumhuriyet’

‘Yaşasın Cumhuriyet’

ABONE OL
Ağustos 28, 2023 04:36
‘Yaşasın Cumhuriyet’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş Bankası Müzeleri, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamaya devam ediyor. Bir asrı deviren Cumhuriyet’in 100. yılı için hazırlanan “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Devrinde İktisadi Bağımsızlığın Birinci Adımları” standı İstanbul ve Ankaralıları bu coşkulu kutlamanın bir kesimi hâline gelmeye çağırıyor. Eş vakitli olarak açılan stant İstanbul’da Türkiye İş Bankası Müzesi, Ankara Ulus’ta ise Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde ziyaretçileriyle buluşuyor. Cumhuriyetin kuruluş yıllarını anlatan stantta sağlıktan eğitime, tarımdan ulaşıma, bankacılıktan endüstriye pek çok başlık mercek altına alınıyor. Zafer takıyla başlayan stantta ziyaretçiler yüzlerce evrak, hatıra, fotoğraf ve görüntüyü ayrıntılı inceleme imkânı buluyor.

Atatürk’ten ilhamla

İş Sanat’ın uyumunda, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk’ün küratörlüğünde hazırlanan stant ilhamını Mustafa Kemal Atatürk’ten alıyor. Cumhuriyetimizin kurucu başkanı Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” kelamını merkeze alan stantta iktisadi ve toplumsal hayatın kalkınması inceleniyor. Standın dizaynında 19. ve 20. YY Türkiye iktisadi ve toplumsal tarihi, kurum ve girişimcilik tarihi hususlarında yaptığı çalışmalarla bilinen Koraltürk’e, Pattu Mimarlık eşlik ediyor. Başta Türkiye İş Bankası Müzesi arşivi olmak üzere çok sayıda kurumsal ve şahsî arşivin yanı sıra aile yadigârlarından oluşan 2 bini aşkın doküman, fotoğraf, sinema ve nesnenin yer aldığı “Yaşasın Cumhuriyet” stantları, her ne kadar konsept, kurgu ve zenginlik açısından benzeri özellikler taşısa da Ankara ve İstanbul’da ziyaretçileri farklılıklar bekliyor. Ankara’daki sergi İstanbul’dakinden Başkent’e ayrılmış özel bir kısımla ayrılıyor. Kentin planlı büyümesi ve toplumsal hayatının zenginleşmesini gösteren bu kısımda Ankara’nın tarihi, sinema ve fotoğraflar eşliğinde anlatılıyor. 

İş Sanat, Türkiye Cumhuriyeti’nin bedellerinin gelecek kuşakların hafızalarında yer etmesi için minik sanatseverlerle çeşitli atölyeler de düzenliyor. Kısa bir müddette yüz binlerce ziyaretçi tarafından gezilen “Yaşasın Cumhuriyet” sergileri Türkiye İş Bankası’nın müzelerinde yıl sonuna kadar pazartesi günleri hariç her gün fiyatsız görülebilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.