‘Dönence’ ilk bölümüyle tam not aldı! ‘Eğer büyülü taşa basarsan buradan gidemezsin’

‘Dönence’ ilk bölümüyle tam not aldı! ‘Eğer büyülü taşa basarsan buradan gidemezsin’

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 21:12
‘Dönence’ ilk bölümüyle tam not aldı! ‘Eğer büyülü taşa basarsan buradan gidemezsin’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başrollerinde Sümeyye Aydoğan (Gece) ve Caner Topçu’nun (Özgür) yer aldığı, takımında Emre Kınay (Cem), Atakan Hoşgören (Miro), Didem İnselel (Verda), Ogün Kaptanoğlu (Harun), İdeal Hilal Çiftçi (Gülce), Doğan Karakaş (Rüzgar), Nazlı Çetin (Sera) üzere başarılı isimleri buluşturan, Kanal D’nin yeni dizisi ‘Dönence’ heyecan dolu birinci kısmıyla izleyici karşısına çıktı.

Duygu dolu kıssasıyla, merakla beklenen ‘Dönence’nin birinci kısmında; Gece ile Asperger sendromlu olan kız kardeşi Gülce birlikte alışverişe çıktılar. Gece kasada eser değişimi yaptığı sırada özel bir çocuk olan kardeşi Gülce de gördüğü elbiseyi denemek istedi lakin elbiseyi denerken ezkaza kulağındaki kulaklığını yere düşürdü. Kulaklığın düşmesiyle kalabalık gürültüsünü duyan Gülce mağazanın içinde kriz geçirdi ve koşarak mağazan dışarı çıktı. Gece de çabucak Gülce’nin gerisinden gidip kardeşini sakinleştirmeye çalıştı. 

VERDA İLE KIZLARI HİS DOLU ANLAR YAŞADILAR

Kızının kriz geçirdiğini öğrenen Verda çabucak kızlarının yanına geldi ve Gülce’yi sakinleştirmek için elinden geleni yaptı. Verda’nın ”Sana sarılabilir miyim?” sorusuna Gülce ”Sadece dokuz saniye” cevabını verdi. Anne-kız birbirlerine sarılıp ağlarken, Gece de onları gözyaşları içinde izledi.

”BU KIZ İSTANBUL’DA YAŞAYAMIYOR”

Gülce için İstanbul’un kalabalığı ve gürültüsü giderek daha da başa çıkılması güç bir hal almaya başladı. Verda olanların akabinde Gülce ile birlikte terapiste gitti. Terapist, Verda’ya Gülce’yi Foça’da bulunan sörf ve yelkenli okuluna götürmesini tavsiye etti. Verda meskene dönünce mevzuyu Cem’e açtı. Okulun Foça’da olduğunu öğrenen Cem’in başı karıştı.

Verda da Cem’e İzmir’den gelen iş teklifini kabul etmesini söyleyerek ”Gülce’nin daha rahat bir yerde yaşaması gerekiyor. Bu kız İstanbul’da yaşayamıyor. Sokağa çıkınca kriz geçiriyor. Daha ne kadar fanusta yaşayacak Gülce? Küçük, sakin bir yerde yaşamanın birçok avantajı var. Gülce’nin gereksinimi olan hayat orada. Sen çok âlâ bir babasın, şahanesin. Çocuklarımın babası sen olduğun için çok şanslıyım. Lakin biz sonsuza kadar onların başında olamayız, olamayacağız da. Otizm o denli geçen, yok olan, kaybolan bir şey de değil. Biz Gülce’nin 50 yaşını da 60 yaşını da düşünereek hareket etmek zorundayız” dedi. Cem de Gece’yi de düşünmeleri gerektiğini söyledikten sonra ”Tamam taşınalım” dedi.

GECE TAŞINMA FİKRİNE SICAK BAKMADI

Verda ile Cem’in ortasındaki konuşmaları duyan Gece ise taşınacak olmalarına reaksiyon gösterdi. İstanbul’dan gitmek istemediğini, sevgilisinin ve arkadaşlarının bu kentte olduğunu söyledi. Cem de ”Gel baba kız bir Foça’ya gidip gezelim, ortamına bakalım. İzmir’e gidelim bakalım bizim büyükşehir muhtaçlığımızı karşılar mı” diye ikna etmeye çalıştı. Gece, Foça’ya taşınsalar bile üniversiteyi İstanbul’da okuyacağını, Foça’yı sevmezse kendisini zorlamayacaklarını söyledi. Cem de kızına kelam verdi.

FOÇA’YI GÖRMEYE GİTTİLER

Terapistin tavsiyesinin akabinde Verda ile Cem kızları Gülce’yi de yanlarına alarak Foça’ya gerçek yola çıktılar. Gece de anne ve babasıyla gitmek yerine arkadaşı Sera’nın otomobiliyle Foça’ya gitti. Seyahat sırasında Cem’i telefonunda ‘Yeni P’ ismiyle kayıtlı olan birisi aradı ancak Cem telefonu açmadı. Verda, ‘Yeni P’nin kim olduğunu sorduğunda da Cem, yeni proje ortağı olduğunu söyledi.

Gece ve Sera akaryakıt istasyonuna uğradıkları sırada Rüzgar ile karşılaşıp tanıştılar. Sera ile Rüzgar sarılacakları sırada Rüzgar atak geçirdi. Anne ve babasını bir yangında kaybettikten sonra Asperger Sendromlu erkek kardeşi Rüzgar’a hayatını adayan Özgür de yanlarına gelince ne olup bittiğini anlamaya çalıştı. Gece, Özgür’e kendi kardeşinin de kendisine dokunulmaktan hoşlanmadığını söyledi. Gece, Rüzgar’a ”Seni korkuttuğum için çok özür dilerim” dedi ve akaryakıt istasyonundan ayrıldılar.

SERA İLE GÜLCE EĞLENCELİ BİR GÜN GEÇİRDİ

Cem, Verda, Gece ve Gülce, Foça’ya taşındı ve meskenlerini yerleştirdiler. Üniversiteye gitme planları yapan Gece, bir yandan da tüm yaz boyunca sevgilisi Miro ile müzik yapma hayalleri kurarken, bu hayallerini bir müddetliğine askıya almak zorunda kaldı. Gece’nin zar güç kabul ettiği bu seyahatte en yakın arkadaşı Sera da ona eşlik etti ve hiç yalnız bırakmadı. Gece sevgilisi Miro ile telefonda manzaralı görüştü ve Miro, sevgilisini çok özlediğini söyledi. Gece üniversite tercihlerinde İstanbul’daki üniversiteleri yazacağını söyledi. Daha sonra Sera ile Gece denize girip eğlenceli bir gün geçirdiler.

Sera ve Gece kaldıkları kulübede duydukları sesten korkup kaçarken, Gece ile Özgür çarpıştı. Gece, Özgür’ün orada olmasına şaşırırken, Özgür de orada yaşadıklarını söyledi. Akşam daima birlikte oturup sohbet edip çay içtiler.

BÜYÜK TESADÜF

Cem ile Verda akşam kızları Gülce ile yemek yemek için dışarı çıktıklarında oturabilecekleri bir yer ararken Özgür ve Rüzgar ile karşılaşıp yemek yiyecek bir yer aradıklarını söylediler. Cem, Rüzgar ile tanıştıktan sonra ”Ortak istikametimizi de bulduk” dedi ve daima bir arada yemek yediler. Özgür sörf okulunda öğretmen olduğundan bahsetti. Verda da Foça’ya gelme sebeplerinin bir noktada da bu olduğunu söyledi. Cem, eğitimcileriyle birebir yerde müsabakalarına şaşırdı ve ”Büyük tesadüf” yorumunda bulundu.

VERDA’NIN AYAĞI ALÇIYA ALINDI

Verda kopan çamaşır ipini bağlamaya çalışırken düştü. Verda’nın düştüğünü gören Harun çabucak yanlarına gitti. Gülce annesinin o halini görünce korkup ağlamaya başladı. Harun, Verda’yı hastaneye götürdü ve ayağını alçıya aldılar. Gece müzik şenliğinde ön küme olarak çıkacağını ve üç hafta kent dışında olacağını söyledi lakin Cem ile Verda’nın yansısını aldı. O sırada Gülce kriz geçirdi ve Gece de yüzmek için konuttan çıkıp gitti.

”FOÇALILAR BURADA BÜYÜLÜ BİR TAŞ OLDUĞUNU SÖYLERLER”

Gece denize girip bağırarak ağladığı sırada karşısında Özgür’ü buldu. Özgür, Gece’nin yanına oturdu ve sohbet ettiler. Özgür, Gece’y ”Ben ‘Dönence’ diyorum Karataş’a. Geyik değil bir efsana. Foçalılar burada büyülü bir taş olduğunu söylerler. Şayet basarsan buradan gidemezsin. Gidersen de geri gelirsin. İstesen de gidemiyorsun” dedi. Gülce de Özgür’e ”Dönence deyince benim aklıma nedense dönme dolap geliyor” karşılığını verdi.

KARŞISINDA TEKRAR ÖZGÜR’Ü GÖRÜNCE ŞAŞIRDI

Akşam olduğunca Cem ile Gece konuştular. Cem, Gülce için elinden geleni yaptığını lakin Verda’nın ayağı alçıda olduğu için şenliğe katılamayacağını söyledi. Durumu anlayışla karşılayan Gülce, babasından İstanbul çeşidi kelamı aldı. Sabah olduğunda ise Gülce’yi sörf ve yelkenli okuluna Gece getirdi. Orada da karşısında Özgür’ü görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı.

VERDA, CEM’İN OTOMOBİLİNİ YOLUN KENARINDA GÖRDÜ

Sabah uyandığında Gece ve Gülce’yi meskende göremeyen Verda, kızlarına telefonla da ulaşamadı. Otomobiliyle kızları aramaya çıkacağı sırada Harun ile karşılaştı vee arabayı Harun’un kullanma teklifini kabul etti. Verda ile Harun yola çıktıkları sırada, Verda yolun kenarında eşinin otomobilini görünce çabucak durdu. Otomobilin içince Cem’i göremedi fakat otomobilde bırakılmış ve kendisine ilişkin olmayan bir kol çantası gördü.

MİRO, GECE VE ÖZGÜR’Ü BİRLİKTE GÖRDÜ

Miro sürpriz yapıp habersiz bir formda Gece’yi görmeye gitti fakat karşılaştığı görünüm karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı. Tekne ile denize açılan Gece ile Özgür kenara yanaşığı tekneden inerken Gece istikrarını kaybederek Özgür ile yakınlaştı. Miro, Gece ile Özgür’ün  o anlarını gördü. Gece’nin sevgilisinin Foça’ya gelişiyle ikilinin ortasında aşılması güç duvarlar oluştu.

‘Dönence’ yeni kısmıyla her Salı saat 20.00’de Kanal D’de…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.