Yalnızlar Rıhtımı’nda ıssız kaldık

Yalnızlar Rıhtımı’nda ıssız kaldık

ABONE OL
Ağustos 8, 2023 05:12
Yalnızlar Rıhtımı’nda ıssız kaldık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ – Anadolu Rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, Kanada’nın Toronto kentinde kaldırıldığı hastanede 82 yaşında hayatını kaybetti. Müzik dünyasını yasa boğan haberi kızı Damla Koray, ünlü sanatkarın Instagram hesabından duyurdu. Şu an bir merasim yapılmayacağını belirten Damla Koray, hayranlar ismine daha sonra bir anma aktifliği yapılacağını aktardı. Damla Koray, babasının akabinde şu iletisi paylaştı: “Ben kızın ve seni baba deyip bağrına basan canlar, hoş gücümüzü, sevgimizi, hürmetimizi ve alkışlarımızı senden bir gün bile eksik etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Yapıtların lisanımızda, aşkın kalbimizde yaşayacak, hep ve ebediyen. Dilerim bu dünyada bulamadığın barış ve huzuru diğer bir dünyada bulursun. Doğrusu hiç şaşmayan, tanıdığım en sağlam adam; Anadolu rockın mucidi, sevgili babam… Benim için yaptıklarına minnettarım. Ne desem hakkını vermiş olmam. Eminim ‘senin çocuklar’ da ülkelerini, kültürlerini ve onlara layık gördüğün cumhuriyeti ileri götürmek ismine yaptıklarına her vakit minnettar kalacaktır. Hakkını helal et.”

Arapsaçı, Çöpçüler…

Erkin Koray, 24 Haziran 1941 yılında İstanbul’da doğdu. Müzikle küçük yaşta tanışan Koray, müzik eğitmenliği yapan annesi Vecihe Koray’dan piyano ve gitar dersleri aldı. İstanbul Alman Lisesi’nde eğitiminin akabinde 1960’lı yıllarda amatör olarak müzik çalışmalarını sürdüren Erkin Koray, Almanya’da ‘The Hiccups’ isimli kümede 2,5 yıl gitarist olarak yer aldı. Çalışmalarına solo devam eden Koray, 1967’de piyasaya sürülen ve ‘Kızları da Alın Askere’ ile ‘Aşk Oyunu’ modüllerinin yer aldığı 45’lik ile üne kavuştu. Koray, 1969’da kurduğu ‘Yeraltı Dörtlüsü’ kümesiyle yeraltı müzik akımının öncülüğünü yaptı. Daha sonra Almanya’da tanıştığı bas gitarist Jerzy Ziembrowski ile 1971’de ‘Super Group’ isimli psikadelik rock kümesini kuran Koray, 1973’te müzik çalışmalarına solo devam etme kararı aldı. 1973’ten 1999’a kadar 15 albüm çıkaran Koray, ‘Öyle Bir Geçer Vakit Ki’, ‘Arapsaçı’, Çöpçüler, ‘Fesupanallah’, ‘Şaşkın’, ‘Sevince’, ‘Yalnızlar Rıhtımı’ üzere bestelerinin yanı sıra ‘Cemalim’ ve ‘Köprüden Geçti Gelin’ üzere uyarlamalarıyla kalplere dokundu.

Kırgın ayrıldı

Erkin Koray, geçtiğimiz ay toplumsal medyadan yaptığı son paylaşımında sevenlerine şöyle seslenmişti: “Canlar! Yaşlanıyoruz herhalde artık… Size bir iki söyleyeceğim bir şey var, onu da söyleyeyim de… Neme lazım. Bu ortada Kanada seyahatimle farklı kaldığımız müddet içinde, alışılmış ki yeni eserler yaptım. Bunların hepsini kızım Damla’ya, Kanada “Weagle Records” firmasından size ulaştırması için bırakıyorum. Tahminen ‘Niye sen kendin çıkarmıyorsun?’ diyeceksiniz. Valla, memleketin bu hukuksal arızaları bende hiç heves bırakmadı. Sizin de kazanmış olduğunuz mahkeme belgelerinizin üzerine bir çizgi çekip, çapulcuya ‘Sen devam et’ dense, sizde de birebir şey olur! Düşünebiliyor musunuz? Herif pembe plak kapağı yapmış. Kendi ruhunu yansıtıyor herhalde. Benim onayım yok, olağan olarak. Zati plak üzerinde onayı alınan rastgele bir şey de yok. O yüzden bu işi kızıma bırakıyorum. Onun hudutları benimkinden daha sağlam. Daha doğrusu ben ona, bu işlerle sonlarını bozmamasını telkin ettim. Yapıtların isimlerini bilhassa şimdiden söylemiyorum. Sebebi var: ‘A’ desem, ‘Annen’ diye plak çıkartırlar yarın; kelam ve müzik: Erkin Koray, diyerekten. Söyleyeceklerim bu kadar. Sizleri ne kadar sevdiğimi tanım edemem.”​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Kızını okula göndermemişti

O periyot eğitim sistemine karşı olan Erkin Koray, kızı Damla’yı okula göndermedi, kendi eğitim verdi. Damla, üç yaşındayken okuma yazmayı öğrendi akabinde İngilizce derslerine başladı. Çocukluğunu seyahatlerle ve merak ettiği bahisleri öğrenmekle geçiren Damla, o günleri “Komşu annelerin dehşetli rüyasıydım, zira çocuklarının bana özenip okulu bırakacaklarından korkarlardı” diyerek anlatmıştı.

Hafızalarımıza kazındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk müziğinin duayenlerinden Erkin Koray’ın vefatını kederle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, tüm sevenlerine ve sanat topluluğumuza başsağlığı diliyorum” mesajını paylaşırken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cemalim, Fesuphanallah, Çöpçüler üzere unutulmaz müziklerle hafızalarımıza kazınan Erkin Koray’ı kaybetmenin ıstırabı içerisindeyiz” dedi.

‘Fesuphanallah demeyen var mıdır?’

Erkin Koray’ın vefatı sanat dünyasını yasa boğdu. Sanatkarlar, hislerini toplumsal medyadan paylaştı:

Nazan Öncel: ‘Fesuphanallah’ demeyen var mıdır içimizde ya da ‘Gönül Salıncağı’na binmeyen, ‘Kör muhtemel çöpçüler aşkımı süpürmüşler’ diyen de biz değil miydik? ‘Öyle bir geçer vakit ki’ diye de az ağlamadık hani… Türk Rock müziğinin başı sağ olsun.

Ayşegül Aldinç: O da gitti… Yalnızlar Rıhtımı’nın tam ortasında ıssız kaldık…

Sıla Gençoğlu: Ve bir baba daha gider… Başımız sağ olsun.

Demir Demirkan: Çok büyük bedeller bıraktın bize müziklerinle. Ne büyük talihtir ki tıpkı hayat periyoduna denk geldik tanıdım seni.

Erkin Koray 1971’de John Lennon’la tanıştı. Ona müziğini dinletti ve efsane isimden Avrupa’ya gelmesi için teklif aldı lakin Koray bu teklifi redddedip yurda dönmüştü. Koray, Paris’te müzisyen Jonn Lennon, Yoko Ono ve gazeteci Arda Uskan ile birlikte….

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.