Sonbaharda sanat başkadır

Sonbaharda sanat başkadır

ABONE OL
Eylül 4, 2023 04:24
Sonbaharda sanat başkadır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehre dönüşün hızlandığı, herkesin hafif buruk bir o kadar umutlu olduğu eylül ayında Milliyet Sanat da okurlarını dopdolu bir sayıyla selamlıyor. Mecmuanın kapağında sevilen yapıtları operaseverlerle buluşturan ve seyircileri bir nevi vakitte seyahate çıkaran Memleketler arası Aspendos Opera ve Bale Şenliği yer alıyor. 30. Memleketler arası Aspendos Opera ve Bale Şenliği Ankara DOB’un “AİDA” yapımıyla açılıyor. Şenlik ile ilgili her şeyi Zeynep Aksoy kaleme aldı. Mecmuanın bir öteki dikkat alımlı içeriği de 10 yıl sonra tiyatro sahnesinde bir ortaya gelen Buğra Gülsoy ile Serhat Teoman’ı izleyeceğimiz “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz” oyunu üzerine ikili ile Ece Saruhan’ın söyleşisi. Her gün hava durumuna “Bugün yağış var mı?” diye baktığımız bir süreçte Ferdi Çetin İngiltere’nin birinci sıfır atık tiyatrosu The Greenhouse Theatre’ın sanat direktörü Oli Savage ile “Sahnede sıfır atık estetiği” üzerine konuştu.

Murathan Mungan yazdı: Burun

Edebiyat sayfaları Murathan Mungan’ın “Burun” yazısı ile açılıyor. Mungan, burun üzerinden kısa bir sanat tarihi seyahati yaptırıyor okurlara. Moda’nın savaş aksisi genç çifti Oleg ve Sasha ise St. Petersburg’tan İstanbul’a uzanan yollarını ve sanat kitapları sattıkları Black Mustache Kitabevi’ni Evrim Altuğ’a anlattı. Lezzetli kalemiyle yazdıklarını okumaya doyamadığımız Deniz Büyük Başarır bu kez bizi Jane Austen’in konutuna Chawton Cottage’a götürüyor.

Füsun Onur (altta) Köln’deki standını anlattı. 

Füsun Onur retrospektifi

Museum Ludwig’te 16 Eylül’de açılacak retrospektifiyle Füsun Onur, Barbara Engelbach ve Emre Baykal küratörlüğündeki standına ilham veren anılarını Milliyet Sanat’la paylaştı. Onur’a nazaran işin sırrı yapıtı üretirken yaşanan anın heyecanında. Sonbaharın kendini göstermesiyle ‘yeni sanat mevsimi’ de gelip çattı. İstanbul’daki birden fazla galeri de kavurucu bir yazın akabinde orta verdikleri ‘sergi maratonuna’ hazırladıkları dopdolu bir sanat ajandasıyla geri dönüyor. Sonbaharı karşılayan stantları sizin için derledik.

Nuri Bilge Ceylan’ın son sineması “Kuru Otlar Üstüne”nin Türkiye prömiyeri Adana’da yapılacak.

Merve Dizdar’ın Cannes’da En Yeterli Bayan Oyuncu Ödülü’nü kazandığı Nuri Bilge Ceylan imzalı “Kuru Otlar Üstüne” için heyecan başladı. “Kuru Otlar Üstüne” 30. Memleketler arası Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde Türkiye prömiyerini yaptıktan sonra 29 Eylül’de vizyona girecek. Vecdi Sayar sinemaya dair kıymetli bir yazı kaleme aldı. Neredeyse her hafta bir ya da iki yerli endişe sineması vizyona giriyor. Seyirci rekoru kırmıyorlar lakin izleyici kitleleri var ve beyazperdeden hiç eksilmiyorlar. Bu gidişatın sırrını araştırdık. Müjde Işıl, memleketler arası ve ulusal şenliklerden ödüllerle döndükten sonra 8 Eylül’de vizyona girecek olan “Kar ve Ayı”yı direktörü ve senaristi Selcen Ergun ile konuştu.

Erkin Koray’ın anısına

“Bir adam düşünün ki hayatı boyunca ünlü olmuş. Herkes sırça köşkte yaşıyor sanmış. Ancak daima geçim ıstırabı çekmiş. Daima ayrıksı kalmış. Daima başına nazaran, daima inatçı…” Metin Solmaz bu sözlerle anıyor geçen ay kaybettiğimiz Erkin Koray’ı… 23 Eylül-8 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek 33. Akbank Caz Şenliği ise yeniden dünyanın en değerli caz müzisyenlerini dinleyicilerle buluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.