Ön Muhasebe Nedir? 

Ön Muhasebe Nedir? 

ABONE OL
Haziran 17, 2023 12:24
Ön Muhasebe Nedir? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir şirket içerisinde en değerli ve can alıcı ünitelerinden birisi muhasebe departmanıdır. Bir işletmenin finansal olarak tüm süreçlerinin takip edilip yürütüldüğü ünitedir. Bu ünite içerisinde işletmenin gelir- masraflarının takip edilmesi, tahsilat ve ödeme süreçlerinin gerçekleşmesi, stok takibi, nakit akış takibi ve cari hesap takibi üzere birçok finansal süreçler ele alınmaktadır.

Ön muhasebe programı süreçleri, genel muhasebenin hazırlık evresinde gerçekleştirilen ve büyük bir ihtimam gerektiren değerli adımlardır. Hakikat yapılmayan yahut atlanan ön muhasebe süreçleri, şirketin finansal açıdan zorluklar yaşamasına ve ziyan görmesine yol açabilir. Bu nedenle, ön muhasebe süreçlerine itina göstermek ve hakikat halde uygulamak büyük değer taşır.

Bir işletmenin sahip olduğu tüm varlıkların çek, senet, nakit para, stoklar, banka hesapları, müşteriler, alacak ve borçlar, çalışanlara ilişkin olan maaşlar ve öteki masraflar üzere her türlü oluşan gelir ve sarfiyatların kayıt altına alınmasına ön muhasebe denir.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin ön muhasebe kendi içerisinde ve titizlikle tutulması gerekmektedir. Günlük olarak gelen dataların işlenmesi, alacak ve borç üzere takiplerin yapılmış olması ve bu bilgilere muhtaçlık duyulması durumunda çarçabuk ulaşılması için tutulan dataların nizamlı ve eksiksiz olarak kayıt altına alınması gereklidir. Ön muhasebe süreçlerinizi kayıt altında tutulması için farklı teknikler vardır. Bunlara bakacak olursa;

Ön muhasebe defteri tutmak

Eski vakitten kalan ve klasik bir formül olan defter tutma formülünde finansal bilgilerin tüm girdi – çıktıların tek tek elle yazılarak not alınması formudur. Ama bu sisteme başvurulması halinde hem kişinin tuttuğu defterde yanılgı yapma ihtimali yüksek olmaktadır hem de iş yükü hayli artacaktır. Gereksinim duyulan bilgilere kolay bir halde bulmakta zorluklar yaşayabilmektedir. Ayrıyeten defter yığınları içerisinde kaybolmanıza da yol açar.

Excel programı kullanarak kayıt tutmak

Muhasebe alanında excel tablolarından faydalanarak dataları işlemek hayli sık kullanılan yollardan bir adedidir. Lakin bu sistem için düzgün bir excel kullanıcı olmanız gerekmektedir ve Excel’e bilgilerin hakikat girilmiş olduğundan emin olmanız koşuldur. Aksi halde datalar yanlış işlenerek işletme için kayıt yanılgıların ortaya çıkmasıyla sorunlar yaşanabilir. Excel üzerinden yapılmış olan ufacık bir kusur bile tüm hesapların karışmasına yol açabilir.

Ön Muhasebe Programı kullanmak

Bu formül defter tutmak ve excel kullanma teknikleri ortasından yanlışsız biçimde ilerleyebileceğiniz, en az risk barındıran ve en garanti olan prosedürdür. Dilediğiniz vakit masaüstünde ve online olarak da kullanılabilen bu ön muhasebe programları, firmaya ilişkin olan tüm fiyatların, cari hesapların süreçlerini, gelir ve sarfiyat kaynaklarının takip edilmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Ön Muhasebe Programı Ne İşe Fayda?

Ön muhasebe programı işletmelerin finansal olarak oluşan süreçlerinin takip edilmesinde muhasebe sürecini epey kolaylaştıran ve bu finansal kayıtların düzenlenmesinde kullanılan bir yazılım aracıdır. Ön muhasebe programı, işletmenin finansal idaresini optimize etmeye, faturaları oluşturmaya, gelir sarfiyat hesaplarını izlemeye, müşterilerin ve tedarikçilerin cari hesaplarını yönetmeye ve stok takibinde bulunmak üzere pek çok açıdan fayda sağlayarak muhasebe misyonunu gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Ön muhasebe programlarının sunmuş olduğu özellikler ve fonksiyonlar sayesinde finansal süreçlerin otomatik bir biçimde ilerlemesine ve verimliliğin artmasına büyük katkı sağlar. Ön muhasebe programı seçiminde dikkat edeceğiniz kimi değerli ayrıntılar vardır.

Ön muhasebe programı seçiminde şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Program arayüzünün karmaşadan uzak olması sade ve et bir formda olması değerlidir. Bu sayede süreçlerinizi süratli ve pratik bir halde yapabilirsiniz.
  • İnternet tabanlı olarak çalışan bir ön muhasebe programı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede vakit ve yerin kıymeti olmadan bağımsız bir halde program datalarına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
  • Ön muhasebe çeşitli sistemlere entegre etme özelliğinin olması yüksek süreç hacmini kaldırabilmesi de kıymetlidir. Bu durum size büyük kolaylık ve esneklik sağlayacaktır.

Kaynak: Magazin Haberleri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.