‘Her yerimi sivilce bastı’ diyorsanız suçlu bulundu! 1 dilimi bile yüzünüzü haritaya çeviriyor

‘Her yerimi sivilce bastı’ diyorsanız suçlu bulundu! 1 dilimi bile yüzünüzü haritaya çeviriyor

ABONE OL
Eylül 13, 2023 14:36
‘Her yerimi sivilce bastı’ diyorsanız suçlu bulundu! 1 dilimi bile yüzünüzü haritaya çeviriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herkes pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt ister. Fakat yapılan rutin cilt bakımlarının yanı sıra, yediklerimizin de kıymetli olduğu unutulmamalı. İşte cildimize güzel gelmeyen besinlerden kimileri;

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek işlenmiş bir karbonhidrat olduğundan temel besin unsurları ve liflerden mahrumdur. Rafine karbonhidratların glisemik indeksi yüksektir, bu da kan şekerini süratle yükselttikleri manasına gelir.

İnsülin düzeyindeki artış iltihaplanmaya ve androjen hormonu üretiminde artışa neden olur, bu da cilt bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olur ve sivilce geliştirme riskinizi artırır.

Şeker

Şekerin tek fonksiyonu lezzetli bir atıştırma olmasıdır. Lakin tıpkı vakitte cildinizin tahriş olmasına da neden olabilir. Şeker cildinize ziyan vererek iltihaplanmanın ve kan şekeri düzeylerinin artmasına neden olabilir.

Şeker oranı yüksek besinler yahut mısır şurubu üzere tatlandırıcılar iltihaba da neden olur. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve erken yaşlanma meydana gelebilir. Ayrıyeten şeker, insülin ve testosteron seviyelerini yükseltir. Akne ve yağlı cilt riskini artırır.

Süt ve süt ürünleri

Araştırmalara nazaran gençlerde sivilce ile süt içmek ortasında bir temas var. İnek sütü insülin seviyelerini yükseltir. Yüksek insülin, kandaki kortizol düzeyini yükseltir, bu da cilt bezlerimize bağlanır ve onların daha fazla sebum üretmesine neden olur.

Süt sivilceye neden olmasa da altta yatan bir genetik eğilim gösterebilir. Tıpkı durum, birtakım peynir çeşitleri, dondurma ve daha fazlası dahil olmak üzere inek sütünden üretilen süt eserleri için de geçerlidir. İnek sütüne güzel bir alternatif badem sütüdür.

Kızarmış yiyecekler

Derin yağda kızartılmış her şeyin tadı lezzetli olsa da, kızarmış yiyecekler cildiniz için yeterli değildir. Kızartılmış besinler, rafine yağlarda pişirildikleri için sıklıkla tahriş edici omega-6 yağ asitleri içerir.

Ek olarak, bu yemeklerdeki yüksek doymuş yağ düzeyleri, yüksek kolesterol, koroner arter hastalığı, obezite ve metabolik sendrom üzere bir dizi sıhhat problemiyle temaslıdır. Süt sivilceye neden olmasa da altta yatan bir genetik eğilim gösterebilir.

Aynı durum, kimi peynir çeşitleri, dondurma ve daha fazlası dahil olmak üzere inek sütünden üretilen süt eserleri için de geçerlidir. İnek sütüne uygun bir alternatif badem sütüdür.

Kızarmış yiyecekler

Derin yağda kızartılmış her şeyin tadı lezzetli olsa da, kızarmış yiyecekler cildiniz için güzel değildir. Kızartılmış besinler, rafine yağlarda pişirildikleri için sıklıkla tahriş edici omega-6 yağ asitleri içerir. Ek olarak, bu yemeklerdeki yüksek doymuş yağ düzeyleri, yüksek kolesterol, koroner arter hastalığı, obezite ve metabolik sendrom üzere bir dizi sıhhat meselesiyle temaslıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.