Bellek Müzesi’nde 12 Eylül gerçekleri

Bellek Müzesi’nde 12 Eylül gerçekleri

ABONE OL
Eylül 14, 2023 07:12
Bellek Müzesi’nde 12 Eylül gerçekleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye siyasi tarihinin kırılma noktalarından olan 12 Eylül’ü aktaran standın ana çatısını müzenin dijital alandan fizikî alana taşıdığı koleksiyonlar ile arşiv materyalinden modüller ve içerikler oluşturuyor. 1960-1991 ortası periyoda odaklanan ve 12 Eylül’den direkt etkilenmiş öznelerin kolektif katkılarıyla kurgulanan stant, Bellek Müzesi koleksiyonları ile etkileşim içinde kolektif yahut kişisel olarak üretilmiş sanat yapıtlarını; müellif, gazeteci ve araştırmacıların çalışmalarını bir ortaya getiriyor. 

Darbe sürecinde insanlığa karşı işlenen kabahatlerin kaydını tutarak hak ihlallerini görünür kılmayı amaçlayan Bellek Müzesi, 12 Eylül’den bugüne 43 yıldır devam eden adalet çabaları ve geçmişle yüzleşme pratiklerine Kelamlı Tarih, Dava Belgeleri, Bellek Objeleri ve Adalet Arayışı koleksiyonlarını kapsayan bir insan hakları arşiviyle ışık tutuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.