Perde bu yaz da bahçede açılıyor

Perde bu yaz da bahçede açılıyor

ABONE OL
Temmuz 2, 2023 05:24
Perde bu yaz da bahçede açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seyhan Akıncı – Kulaklarımızda aşikâr belgisiz cırcır böceklerinin sesleri, cildimizde orta ara esintisini hissettiğimiz rüzgâr ve karanlığa direnen uzun yaz günleri… KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu tam dört dönemdir bu keyfe perde açıyor, yaz akşamlarımıza tiyatro sahnesinin tozu karışıyor. 5 Temmuz’da “Taxim” ile başlayıp 17 Ağustos’ta “İmparator”la tamamlanacak bahçede tiyatro keyfi oyunlarını yazı kentte geçirecekler için derledik.

Açılış “Taxim”den

Bu yıl heyecanla beklenen dördüncü dönemin birinci oyunu Baba Sahne’nin kara güldürüyle tansiyonun iç içe geçtiği sürprizlerle dolu yapımı “Taxim”… Varlıklı oyuncu takımıyla kapalı gişe oynayan “Taxim” 5 ve 6 Temmuz akşamları saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda tiyatroseverlerle buluşacak.

“Ben Türkan Saylan”

Bu yılki tiyatro döneminde üç farklı oyunla sahnede izlediğimiz Şenay Gürler, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu çok manalı yılda Cumhuriyet’in en büyük işçilerinden Türkan Saylan’ın hayatıyla sahnede. Şenay Gürler’e bu oyunda Mert Fırat, Berna Laçin, Uzman Dikinciler, Levent Üzümcü, Ayşe Yüksel, Uğur Dündar ve Revna Sarıkoç sesleriyle eşlik ediyor. “Ben Türkan Saylan” oyunu 12 Temmuz akşamı saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda.

Bu masanın şerefine

Semaver Kumpanya, 21. yılında da orijinal oyunlarla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Edebiyat evrenimizin en büyüklerini tıpkı masada buluşturan “Güzel Son”da; Halim Şefik Güzelson arkadaşları Orhan Veli, Melih Cevdet, Sait Faik ve Nurullah Ataç’ı uğrak yerleri olan Mösyö Lambo’nun Meyhanesi’ne davet etmiştir. İmzalı davetiyelerin ardında bir not; “Lütfen İçmeden Geliniz!” Bu gizemli davet üzerine baht yapıtı Suat Derviş’in meyhaneye uğraması geceyi farklı hoş kılar. Artık tek eksik geceye sürprizli bir “Güzel Son”dur. 13 Temmuz saat 21.00’de sahnelenecek oyun herkesi “Güzel Son”a çağırıyor.

Neyzen Tevfiksiz olur mu “Hiç”!

BKM’nin sahneye koyduğu “Neyzen Tevfik ‘Hiç’” dönem boyunca en çok merak edilen oyunlardan biri oldu. Uğur Yücel’in sahnede Neyzen’e hayat verdiği oyunun rejisi oğul Can Yücel imzalı. Neyzen’in hayat kıssasını, dünyasını, dostlarını; anekdotlarla, hicivlerle, şiirlerle anlatan oyun 19 Temmuz saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda tiyatroseverlerle buluşacak.

Dirmit’in gözünden hayata bakıyoruz

Dillere destan denir ya Nezaket Erden’i izlediğimiz “Sevgili Arsız Mevt – Dirmit” oyunu tam da bu tarifin karşılığı hâline geldi yıllar içinde. Latife Tekin’in yapıtından uyarlanan oyunda köyden kente göç eden kalabalık bir ailenin kentle gayretini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden izliyoruz. “Sevgili Arsız Vefat – Dirmit” 20 Temmuz saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda.

Delilere bahçede de bayram

“Deli Bayramı” neredeyse ezbere bildiğimiz repliklere bu kere orijinal bir takımla kahkaha attırıyor. DasDas’ın sahneye taşıdığı “Deli Bayramı”, 2 Ağustos saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda bu ölümsüz klasiğe doyasıya yine gülmek isteyenler için sahnede olacak.

İklim krizinin hiç latifesi yok

Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Müzesi’nin üretim takviyesiyle Kumbaracı50 yapımı olarak seyirciyle buluşan “Tek Kullanımlık Hikâye” bu yaz KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda perde açıyor. Merkezine iklim krizini alan oyun bir defa daha görmezden geldiğimiz gerçekle yüzleşmemizi sağlıyor. “Tek Kullanımlık Hikâye” 3 Ağustos saat 21.00’de seyircilerle buluşacak.

Üç korner bir penaltı eder mi?

Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın’ı izlediğimiz “Üçü Bir Arada” erkekler, futbol ve daha fazlası ismine kelamını söylüyor. Davran Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı “Üçü Bir Arada”, 4 Ağustos saat 21.00’de KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda seyircilerin karşısında olacak.

Sahi, “N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hâli”

Kabul edelim hepimize keder oldu. Sahi, “N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hâli” Hakan Emre Ünal’ın yazdığı ve tek kişilik performans sergilediği oyun her sahnelenişinde daha da fenomen bir hâle geliyor. Tiyatro Hemhâl’in sahneye taşıdığı oyunu şimdi seyretme fırsatınız olmadıysa 16 Ağustos saat 21.00’de kimselere kelam vermeyin!

Genco Erkal’ın “İmparator”u

Tiyatromuzun yaşayan efsanelerinden Genco Erkal’ın Etiyopya İmparatoru Haile Selasiye’nin 44 yıl süren saltanatını ve sonunu anlattığı oyunu “İmparator” KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda temmuz  başında başlayan tiyatro serüveninin kapanış oyunu. 17 Ağustos saat 21.00’de hem “İmparator”un sonunun hem gelecek yazın düşlerini görmeye başlayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.