30’uncu Uluslararası Altın Koza Film Festivali başladı

30’uncu Uluslararası Altın Koza Film Festivali başladı

ABONE OL
Eylül 18, 2023 21:36
30’uncu Uluslararası Altın Koza Film Festivali başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30’uncu Milletlerarası Altın Koza Sinema Şenliği’nin açılış merasimi, Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Açılış merasimine, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Türk sanat topluluğunun ünlü isimleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile davetliler katıldı. Merasimin sunuculuğunu ünlü oyunu Ehil Dikinciler üstlendi. Merasimin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, geçen yıl şenliğe ‘Kadraja Girmeyenler’ ismini koyduklarını, bu yıl ise ’emeği, eşitsizliği, adaleti’ kadraja aldıklarını söyledi. Lider Karalar, “Altın Koza, daima emeğe, kadraja girmeyenlere, eşitsizliğe, adaletsizliğe kararı süren, yenilikçi filimler yapan sanatkarlara takviye verdi. Sinema o denli bir şey ki, her ülke farklı farklı lisanlar konuşur fakat sinemanın lisanı üniversaldir. Bu yıl 100’üncü yaşını kutladığımız Cumhuriyetimiz, sanata ve bilime çok kıymetli beşerler yetiştirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de işaret ettiği buydu; aydınlanma, bilim, bilime dayalı idare. Altın Koza’nın emeğe bakışı çok farklı. Hasebiyle emek çok kıymetli. O nedenle bu yılki emek mükafatlarını sinemamıza, sanatımıza çok emek veren yılların sanatkarları Belkıs Özener ve Ahmet Soner’e takdim edeceğiz” diye konuştu.

ÖZENER: 40 SENE SUSTUM, BU SES BENİM DEMEDİM

Ödülünü almak için sahneye gelen ünlü sanatçı Belkıs Özener, Türkan Şoray’a Kara Gözlüm sinemasında ses verdiği ‘Sevemedim Karagözlüm’ müziğiyle sanatseverlerin karşısına çıktı. Sinemaya atıfta bulunan Özener, “40 sene sustum, bu ses benim demedim. Adım yazılmadı. Benim sesimi biliyordunuz lakin beni tanımıyordunuz. Artık karşınızdayım, sizleri çok seviyorum” dedi. Özener’e mükafatını, ünlü oyuncu Binnur Kaya takdim etti. Daha sonra mükafatını almak için sahneye ünlü direktör Ahmet Soner geldi. Soner’e mükafatını Lider Karalar ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü verdi.

Ödül merasiminin akabinde Candan Erçetin, konser için çıplak ayakla sahneye çıktı. Yeşilçam sinemalarının unutmaz yapıtlarını ve kendi sevilen müziklerini seslendiren Erçetin, merasime gelenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.