Genç müzisyenlere Avrupa’dan övgü 

Genç müzisyenlere Avrupa’dan övgü 

ABONE OL
Eylül 6, 2023 07:12
Genç müzisyenlere Avrupa’dan övgü 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Vakfı’nın 15 yıldır ana destekçisi olduğu ve kuruluşunda büyük rol oynadığı Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), muvaffakiyetini dünyaya duyurmaya devam ediyor. Ağustos ayında İstanbul AKM’de başlayan turne seyahatine Avrupa’da devam eden orkestra bugün vereceği konserle toplam dokuz performansa imza atmış olacak. 

Şef Cem Mansur’un idaresinde, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 2023 turnesini bu akşam İtalya’da tamamlıyor. Türkiye’de konservatuarlarda okuyan 16-22 yaşları ortasındaki imtihanla seçilen 73 genç müzisyenden oluşan TUGFO, turne öncesindeki kamp sürecinde, Berlin Filarmoni Orkestrası’nda keman sanatkarı olarak yer alan Hande Küden, İstanbul Devlet Senfoni ve Borusan Filarmoni Orkestrası solo obuacısı Sezai Kocabıyık’ın eğitimleriyle deneyim kazandı. 

Yurt dışı turnesine 29 Ağustos’ta İtalya’nın Sicilya bölgesinde düzenlenen Palermo Classica Şenliği ile başlayan TUGFO; Agrigento Tapınaklar Vadisi’nde, Selinunte’de, Palermo Classica Festivali’nde ve Corleone’da da sahne aldı. Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni ülkemizde ve dünyada dinleyicilerle buluşturan TUGFO, bugün İtalya’nın başşehri Roma’da dördüncü kere davetli olduğu, dünyanın önde gelen senfonik salonlarından Sala Santa Cecilia’da vereceği konser ile turnesini tamamlayacak. 

‘Rekor müracaat aldık’ 

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan bu yıl TUGFO’nun, farklı üniversitelerdeki toplam 540 öğrenciden rekor müracaat aldığına dikkat çekti. Safkan, “Orkestrada çalmanın ve yeterli bir takım olmanın ne demek olduğunu burada deneyimleyen gençler için Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası çok uygun bir basamak oluşturuyor. Ülkemizin ve dünyanın en kıymetli konser salonlarında, kıymetli solistlerle birlikte çalma fırsatı bulan genç müzisyenler burada kendilerine vizyon katıyor. Bu gençler tıpkı vakitte ülkemizi yurt dışında temsil edip bizleri gururlandırıyor. Ülkemizin değerli şeflerinden Cem Mansur’un liderliğinde yetişen Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nı başarılarından ötürü tebrik ediyorum” formunda konuştu. 

‘Gittikçe artan itimat ve kaliteyle çalınıyor’

Milliyet’e konuşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Şefi Cem Mansur, konser programı ile ilgili “İtalya turnesi pek hoş ve keyifli geçiyor. Bir hafta boyunca Palermo’da kalıyoruz. Bu kentteki iki konsere ek olarak kent dışında iki konser daha gerçekleştirdik. Dünyanın en büyük arkeolojik parkı Agrigento’da Beethoven’ın ‘9’uncu Senfonis’ini çalma fırsatı bulduk. Bugün de Roma’da İtalya turnemizin son konserini gerçekleştireceğiz. Orkestranın motivasyonu ve gücü kusursuz. Dinleyici yansıları de harikulade. Çok sıkıntı bir konser programı, gitgide artan bir inanç ve kaliteyle çalınıyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.