Fransa’ya uzanan umut notaları

Fransa’ya uzanan umut notaları

ABONE OL
Temmuz 2, 2023 04:24
Fransa’ya uzanan umut notaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Melisa Vardal –  “Umut Notları” başlıklı konserin ismi üzere umut olması için biletlerden elde edilecek tüm gelir İKSV Enstrüman Dayanak Fonu’na aktarılacak. Zelzeleden etkilenen 11 kentteki hoş sanatlar liseleri ve konservatuvarlarında yer alan öğrencilerin yüzünü güldürmeyi hedefleyen konser, zelzelede enstrümanı ziyan gören yahut kaybolan eğitimci ve öğrencilerin faydasına kullanılacak. Başarılı genç piyanist Can Çakmur’a sanat direktörü David Reiland’ın şefliğindeki Metz – Grand Est Ulusal Orkestrası’nın eşlik edeceği gecede, CRR Konser Salonu’nun genel sanat direktörü şef ve bestekar Murat Cem Orhan da konuk şef olarak yer alacak. Konserde Ludwig van Beethoven, Camille Saint-Saëns ve Claude Debussy üzere dünyaca ünlü bestekarların yanı sıra klasik müziğimizin kıymetli bestekarlarından Ahmet Adnan Saygun’un “Suit”i de seslendirilecek.

Harika bir yol

Önümüzdeki yıl depremzedelere Fransa’da pedagojik ve müzikal formasyon almaları için imkanlar yaratılarak genişletilmesi hedeflenen projeye dair konuşan Fransız şef David Reiland, “Metz Grand Est Ulusal Orkestrası’nın tüm müzisyenleriyle birlikte ‘Umut Notaları’ isimli birleştirici projeye katılabildiğim için memnunum. Bu savlı proje sayesinde, zelzele sırasında eşyalarını kaybeden birçok çocuk ve öğretmen enstrüman bağışından faydalanabilecek” diyor. Depremzede müzisyenlerle dayanışma için kurulan bu köprüden memnuniyetini vurgulayan Reiland kelamlarının devamında şu tabirlere yer veriyor: “Metz Grand Est Ulusal Orkestrası, 6 Temmuz’da bir senfonik konser vererek kendi ölçeğinde bu projede yer alıyor. Konserin sonraki günü, Şef Murat Cem Orhan’ın da iştirakiyle genç izleyicilere, müzik yapıtlarını okumanın anahtarlarını anlaşılır ve eğlenceli bir formda dinleteceğiz. Ve 8 Temmuz’da, Murat Cem Orhan ile birlikte seçtiğimiz altı genç bayan ve erkek orkestra şefine Metz Grand Est Ulusal Orkestrası ile bir masterclass gerçekleştireceğiz. Bu sayede gençlere şeflik sanatındaki maharetlerini geliştirme fırsatı sunacağız, bu benim için çok kıymetli. Orkestranın müzisyenleri ile genç profesyonel şefler ortasında bağ kurmanın olağanüstü bir yolu.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.