‘Yazmak kadar iyi bir terapi yok’

‘Yazmak kadar iyi bir terapi yok’

ABONE OL
Ağustos 13, 2023 04:48
‘Yazmak kadar iyi bir terapi yok’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ümran Avcı  – “Kumar masalarında yitirilen gerçekte nedir? Para mı, onur mu, aşkı mı hayat mı?” diye soruyor Dostoyevski…  Ursula K. Le Guin’e nazaran “Hayatın kendisi, kaybedeceğini bile bile, her şeye karşın girilen büyük bir kumar zaten!…”Adını Wattpad üzerinden duyuran Dilara Pamuk’un, “Maça Kızı 8” romanı, Kıbrıs’ta bir kumarhanede başlıyor. Nazlı, âşık olduğu Anıl’ın ABD’deki tedavi masraflarını karşılayabilmek için kumar masasına oturur. Kazanmaktan diğer dermanı yoktur. Rakibi kumarhanenin sahibi, varlıklı ve tanınmış iş insanı Bora Karabey’dir. Lakin maça kızı rakibine gidince Nazlı kaybeder. Karabey, Nazlı’ya ucunda vefat olan bir mutabakat sunar. Muahedenin karşılığında Anıl’ın hayatı kurtulacaktır. Nazlı âşık olduğu ‘deniz gözlü çocuk’ için vefatı göze alır. Kendini bir anda kaosun, entrikanın ve hesapta olmayan bir aşkın içinde bulur. Cansu Dere ile Caner Cindoruk’un başrollerini paylaştığı  “Sadakatsiz” dizisinin senaristlerinden olan Dilara Pamuk ile temposu düşmeyen 660 sayfalık romanını konuştuk.  

“Maça Kız 8”; Wattpad üzerinden doğdu. Sayıları 10 milyonları aşan okuma sayısı, hatırı sayılır da bir okur kitlesi var. Kıssasını sizden dinleyelim mi? 

Bir gün zihnime bir fotoğraf düştü. Bir bayan, pencereden, bahçedeki ışıkların, sık ağaçlardan ötürü loş bir ortam yarattığı garajın köşesindeki ahşap, üstü açık çardakta oturan bir adama bakıyor. O an bildiğim tek şey, adam ve bayanın son geceleri olduğuydu. Daha sonra adam kim, bayan kim, niçin son geceleriymiş diye büyük bir merakla çıktım ben de bu seyahate. Yazdıkça keşfettim, keşfettikçe daha çok yazdım.  

Karakterler o kadar gerçek ki, sanırım bunda senaryo mesleğinizin tesiri çok büyük… 

Olabilir. Ben de okuduğum bir kitapta, izlediğim bir dizide ya da sinemada gerçek karakterlerin peşine düşmeyi severim. Pınar Hoca’nın (Bulut) bize öğrettiği birinci şeydi, karakterle empati yapıp onu anlayabilmek. Keza Kemal Hoca (Hamamcıoğlu) atölyedeyken, dışarıda yazmamızı isterdi. Karakterleri dışarıda aramamızı, onların geçtiği sokaklardan geçmemizi. Bir yerden sonra bu, kalıcı bir hâle geliyor esasen yaratım sürecinde. 

Romandaki Nazlı ve Bora karakterinin fanatik bir hayran kitlesi var. Hatta toplumsal platformlarda tartışmalar dönüyor… Değişik iletiler alıyor musunuz? 

Bazen. En ilginci, Bora’yı çok seven bir okurum, Bora’yı sevmediğimi düşündüğüne dair bir ileti atmıştı. Bora’nın bir cümlesi var: “Nazlı ve ben tek tarafız…” Temelinde bir aşk romanı “Maça Kızı 8”. O yüzden, Nazlı ile Bora ortasında taraf tutabileceğimin düşünülmesini pek anlamıyorum. Okurlar, karakterleri gerçek hayattaki bir yakınlarıymış kadar, hatta bazen kendilerini onların yerine koyacak kadar içselleştiriyor. Bu, yönetmesi yer yer sıkıntı bir durum olsa da öykünün ve karakterlerin okurlara bu derece derinden dokunması değer biçilemez bir şey. Natürel vakit zaman Nazlı’yı sevenlerin Bora’ya, Bora’yı sevenlerin Nazlı’ya ettiği laflar, linç boyutuna gelebiliyor. Meğer ikisinin de sürekli haklı ve haksız oldukları noktalar var, tıpkı gerçek hayatta ve gerçek bir bağlantıda olduğu üzere. Beşerler romanı okurken durmaksızın bir fikir alışverişi içindeler ve Wattpad’in interaktif yorumlarını takip etmek çok keyifli. Bir kısım var ki mesela, 750 binden fazla yorum aldı. 

Hayli uzun soluklu olan “Sadakatsiz” dizisinin senaryosunu yazarken “Maça Kız 8” de devam ediyordu. İki başka dünya ortasında gidip gelmek üzere olmalı bu süreç? 

Kesinlikle. Yorucu, çokça uykusuz kaldığım ve yazmaktan öteki hiçbir şey yapmadığım bir periyottu. 

“Maça Kız 8”in 6 yıllık serüveninde pek çok olay yaşamışsınız. Babaanneniz ve babanızı çok yakın aralıklarla kaybettiğinizi biliyorum. Yas sürecinde de sığınağınız tekrar kitaplar ve yazı mı oldu? 

Psikolojik dayanak de aldım lakin yazmak kadar âlâ bir terapi yok benim için. İnsanın başının içindeki dünya, onu gerçek dünyanın bütün acılarından koruyor. Zira o dünyadayken, bu dünyayı unutmak zorunda, gerçekliği o dünya olarak düşünmek zorundasınız. 

Nazlı’nın en yakın dostu Erdal Eren… 

Kurgusal tarafta ve karakter oluşumunda hiçbir ilişki olmamakla birlikte, ismi özelinde bir selam gönderme diyebiliriz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.