Türkiye’nin yeni çehresi anlatıldı

Türkiye’nin yeni çehresi anlatıldı

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 06:48
Türkiye’nin yeni çehresi anlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SEYHAN AKINCI- Kentin dokusuna önemli  dokunuşlar yapan mimarlar tıpkı anda vakte direnen yapıları da yenilenmiş yüzleriyle hayatın bir modülü hâline getiriyor. İstanbul özelinde geride kalan birkaç yılda âdeta onarım ve renovasyon sözcüklerini yine öğrendik. Başarılı örnekleri görünce hem şaşırdık hem de memnun olduk. Her sene Türkiye’de son bir yılda üretilen nitelikli yapıların incelenmesi ve bu yolda emek veren dizayncıları onurlandırmak maksadıyla düzenlen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022” edisyonu tamamlandı. 199 projeden 39’unun yıllığa girmeye hak kazandığı proje kapsamında Roca ve Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlık ve tasarım kültürüne katkıda bulunma maksadıyla hayata geçirilen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022” projelerine seyahatler düzenledi.  

Kültür yapılarının öne çıktığı ve genç mimarların çoğunlukta olduğu 39 projenin yer aldığı yıllıktan seçilen Moda Vapur İskelesi, Rami Kütüphanesi Peyzaj & Ulusal Arşiv Binası ve Orta Güler Müzesi Dükkân + Leica Showroom + Monochrome Brasserie projeleri mimarlar rehberliğinde bölümden iştirakçilerle birlikte gezildi. Novos Mimarlık, Caps Office, Wangan eşliğinde düzenlenen seyahatte mimarlar, iştirakçilere binaların tarihini, tasarım, onarım ve inşaat sürecini anlattı. 

Rami Kütüphanesi

İlk durak Moda 

“Türkiye Mimarlık Yıllığı 2022” seyahatleri kapsamında birinci seyahat 2015 yılında kapanan ve daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı (İBB Miras) ve HB Onarım İnşaat iş birliğinde restore edilen Moda Vapur İskelesi’ne yapıldı. Novos Mimarlık tarafından yine işlevlendirilen Moda Vapur İskelesi’ne yapılan seyahatte iştirakçiler, iskelenin tarihi ve onarım sürecine ait bilgiler aldı.

Ara Güler Müzesi Dükkân Galataport

Yepyeni bir arşiv

Ben de 250 yılı aşkın bir tarihe sahip Rami Kışlası’ndaki seyahate katılarak yapıdaki dönüşüme imza atan mimarlar eşliğinde kütüphaneyi gezme ve kapıları dışarıdan ziyaretçilere birinci sefer açılan Ulusal Arşiv Binası’nı görme fırsatını yakaladım. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yine ele alınarak bir çağdaş kütüphane ve Caps Ofis tarafından yaşayan bir peyzaj alanına dönüştürülen Rami Kütüphanesi Peyzajı ve Ulusal Arşiv Binası ziyaretinde, peyzaj alanı proje süreçlerini öğrenirken peyzajın altına yerleşen, yarı açık stant tecrübesi sunan Rami Kütüphanesi Ulusal Arşiv Binası’nı birinci keşfedenlerden olma imkânı bulduk. Arşiv binası Cumhuriyet Dönemi’nin tüm basılı yapıtlarının birer nüshasının yanı sıra (1 milyon 850 bin ) kitap, az matbu, sınır levhaları, kartpostal, sinema afişi, para, pul üzere özel koleksiyona sahip.

Galataport’un en değerli projelerinden Orta Güler Müzesi, Leica ve Monochrome seyahat kapsamında ziyaret edilen projeler ortasında yer aldı. Yerin ortasına üç boyutlu bir desenle kaplanarak yerleştirilen ve Monochrome’un mutfak alanını içinde barındıran ana kütle, üç markanın ortak noktası olan fotoğrafçılığın ve fotoğraf makinesinin temel öğelerinden olan diyafram açıklığının (apertür) klâsik formundan esinlenilerek Wangan tarafından tasarlandı. İştirakçilerin, Leica’nın vitrin ünitelerini ve Orta Güler Müzesi’ne ilişkin stant panolarını inceleme fırsatı bulduğu bu yer, üç boyutlu yapısı sayesinde üzerinde yaratılan ışık oyunlarıyla beğeni topladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.