‘Su perisi’ Bartın’da heyecana neden oldu: Tarihi geçmişine ışık tutacak

‘Su perisi’ Bartın’da heyecana neden oldu: Tarihi geçmişine ışık tutacak

ABONE OL
Eylül 11, 2023 11:36
‘Su perisi’ Bartın’da heyecana neden oldu: Tarihi geçmişine ışık tutacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Bedesten olarak bilinen Amastris Antik Kenti’nde yapılan hafriyatlarda, 1800 yıllık olduğu düşünülen su perisi heykeli bulunması kentte heyecana neden oldu.

Bartın Valisi nurtaç Arslan, AK Parti Gaziantep Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz ile birlikte hafriyat alanına giderek Amasra Müze Müdürü Zübeyde Kuru başkanlığında yürütülen hafriyat çalışmalarında ortaya çıkarılan ve yapısı, korunmuşluğu ile göz kamaştıran heykeli inceledi.

Vali Arslan ve Milletvekili Aldatmaz, Müze Müdürü Kuru’dan heykel ve devam eden hafriyat çalışmaları hakkında bilgi alarak, bulunan heykel nedeniyle müze çalışanlarını muvaffakiyetleri nedeniyle kutladı.

Vali Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde Bedesten olarak bilinen tarihi yapının içerisinde gerçekleşen sondaj hafriyatında uzman arkadaşlarımızın M.S. 2. Y.Y.’na ilişkin olduğu tespit edilen bir su perisi heykeline rastladık. Bu bizleri sahiden ziyadesiyle keyifli etti. Bartın’ımızın arkeolojik tarihi açısından, tarihi geçmişine ışık tutacak bir yapıta ulaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Su perisi heykelin bulunduğu alandaki hafriyat çalışmalarının sürdüğünü belirten Müze Müdürü Zübeyda Kuru ise, “Antik kentin kesimlerinden biri olan bedestende yürüttüğümüz çalışmalarda, yer tespiti yapıyoruz. Elde edilen nesneler çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalarda ortaya çıkan pahaları turizme kazandıracağız. Çalışmalarımız sürüyor” dedi.

YENİ KALINTILARIN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Yürütülen hafriyat çalışmalarında bulunan ve Türkiye’de bir gibisi olmayan Su Perisi heykeli, yüzeyden 3 metre derinlikte tespit edilirken, heykelin uzunluğunun 1 metre 53 santimetre uzunluğda olduğu kaydedildi. Amasra Müzesinde muhafaza altına alınan heykelin çıkarıldığı bölgede süren antik hafriyatlarda bölgede ve ülkede heyecan oluşturacak yeni yapıtların de gün yüzüne çıkması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.