MasterChef’te talihsiz kaza! Fatma Nur Uçar parmağını kesti

MasterChef’te talihsiz kaza! Fatma Nur Uçar parmağını kesti

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 23:00
MasterChef’te talihsiz kaza! Fatma Nur Uçar parmağını kesti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve konuk şef Osman Sezener’in heyet koltuğuna oturduğu, TV8’de izleyiciyle buluşan ‘MasterChef Türkiye All Star’ın yeni kısmında, 2022 döneminin yarışmacıları ana takıma giren üçüncü isim olabilmek için kıyasıya çaba etti.

ANA TAKIMA GİREN 18’İNCİ İSİM MUHAKKAK OLDU

MasterChef’in, Güzide Mertcan, Suna Aydın, Eda Karabulut, Batuhan Bayır, Rıfat Yurttaş, Sefa Okyay Kılıç, Tanya Kilitkayalı, Esra Tokelli, Eray Aksungur, Berker Başmanav, Sergen İhtimam, Burcu Önal, Tahsin Küçük, Dilara Başaran, Mert Yılmaz, Çağatay Akgül ve Büşra Zambak’tan oluşan ana takımına, 2022 döneminden dahil olan üçüncü isim muhakkak oldu.

2022 TAKIMINDAN 16 İSİM YARIŞTI

MasterChef’in 2022 döneminde yer alan ve Ayaz Geçer, Yağız Özçelik, Vural Burnaz, Gamze Tosun, Barış Demir, Fatma Işık Uçar, Şeyma Müjdeci, Görkem Ünal, Tayfun Genç, Melih Berkay Gündüz, Burak Revanbahş, Dilan Karataş, Şule Yaman, Kaan Noyanalpan, Tolga Şener ve Serpilay Salkım’dan oluşan 16 isim, ana takıma giren 18’inci kişi olabilmek için kıyasıya gayret etti.

”SİZE ERKEN FİNAL YAŞATACAĞIZ”

Mehmet Şef programın başında yaptığı açıklamada, ”Evet arkadaşlar biliyorsunuz daha öncede söylemiştik. Buradaki seçimlerimiz güç oluyor ve günden güne zorlaşıyor. Bir de olağan sürprizlerimiz olacak demiştik. Biliyorsunuz biz şef tabağına olağanda çok sonra geçiyoruz. Fakat MasterChef Türkiye All Star’a katılmak için biraz zorlamamız gerekiyor. Size erken final yaşatacağız arkadaşlar” dedi.

YARIŞMACILAR ‘EGE KUZUSU’ HAZIRLADI

Şefler, yarışmacılardan birinci olarak, Ege kuzusu hazırlamalarını istedi. Yarışmacılardan istedikleri yemekle ilgili açıklama yapan Mehmet Şef, ”Osman Şef’ten şahane bir tabak geliyor. MasterChef Türkiye All Star’a yakışır bir tabak geliyor” derken, Osman Şef de şu açıklamayı yaptı:

Niye bu tabağı seçtik? Zira bizim Ege’nin kuzusu hoş. Hem yeşili hoş, hem zerzevatı hoş, hem de narenciyesi hoş. Yani biz bütün Ege’yi tek tabakta toplamak istedik burada. Artık bunu yaparken en kolay pişirme sistemleri. Hepiniz mangal kullanacaksınız. Tabağın en altından başlayalım isterseniz. En altına bir tane tereyağlı bir sos yapıyoruz. Bu tereyağlı sosu yaparken limon, portakal suyu hazırlayıp bunların suyunu sıkıyorsunuz. Fermente üzüm suyu ile birlikte yeterlice çektiriyorsunuz. Macun kıvamına gelince çektirirken tereyağı atmaya başlıyorsunuz içine lakin tereyağınız bilhassa buz üzere olsun. Sonra tek tek tereyağı atmaya başlıyorsunuz çırpa çırpa. Ondan sonra üzerinde bir yeşil yağ var. Yeşil yağı da şöyle yapacaksınız. Taze ıspanaklar var. Taze ıspanakla zeytinyağını bir blenderdan geçiriyorsunuz. Sonra bağlıyorsunuz. Sonra kalan yeşil kısmını alıyorsunuz yağın. Burada enginar çanağının püresi var. Hem bebek enginar kullandık hem çanağını kullandık. Çanağı da çok kolay. Soğan, krema ve enginar çanaklarını kaynatıyoruz ve blenderdan geçiriyoruz ve bunları pürüzsüz istiyoruz. Onun için tekrar bir süzgeçten de geçiriyorsunuz. Tabağı seçmemdeki bir başka neden de farklı ayrı teknikler kullanıp, hepsini bir tabakta birleştirmeniz olacak. Bezelyeyi soyuyorsunuz farklı bir yerde ve haşlıyorsunuz. Haşlamaktan fazla tekrar su, tereyağıyla birlikte de pişirebilirsiniz. Enginarı yeniden narenciye ve portakal suyu ya da kabukları, limon, enginar, zeytinyağı çok az su biraz soğan. Ondan sonra burada enginar çanağından bir çıtır var. Enginar çanağını mandolinden kesiyorsunuz bıçakla. Ondan sonra da kızartıyorsunuz. İki tane şişe kuzuyu takıyorsunuz tel olmadan direkt ateşin üzerinde kebap üzere telde pişiriyorsunuz kuzuları. Yanına öteki bir tek telde kuzu göbeğini şişe takıyorsunuz. Onu da ızgarada kebap üzere pişiriyorsunuz. Üzerine de rezene yaprağıyla süslüyoruz. Aslında çok fazla teknik barındıran lakin hakikat yapıldığında çokta kolay olan hoş bir tabak.

Daha sonra Mehmet Şef, ”Her vakit olduğu üzere bu çeşitte şef tabağı yapacaksınız. Daha sonra size eser vereceğiz. Oradan da kendi yapacağınız tabakla üste çıkmak için bir talihiniz var. Şef tabağından sonraki etapta yeniden her vakit olduğu üzere en uygun yapan bir arkadaşımız üste çıkacak. Müddetiniz bir saat” dedi ve tüm yarışmacılar verilen mühlet içinde istenilen yemeği hazırlayabildi.

”ÇOK KESTİM PARMAĞIMI”

Fatma Işık Uçar, şeflerin istediği tabağı hazırlarken enginarı rendelediği sırada parmağını kesti. Sol elinin baş parmağını derinden kesen Fatma Parıltı, ”Çok kestim parmağımı. Geç kalacağım. Her şeyim hazır” diyerek ağlamaya başladı. Balkondaki arkadaşları Fatma Ziya’ya alkışlarla moral verdi. Parmağına pansuman yapılan Fatma Işık, yaşanan kaza sonrası vakit kaybetmesine karşın, tabağını vaktinde ve eksiksiz hazırladı.

İKİNCİ ÇEŞİDE GEÇEN İSİMLER

İstenen tabağı başarılı bir biçimde hazırlayan ve bir sonraki cinse geçen isimler böylece belirli oldu. En beğenilen tabağı hazırlayarak yaratıcılık etabına geçen on isim Ayaz Geçer, Yağız Özçelik, Vural Burnaz, Barış Demir, Şeyma Müjdeci, Görkem Ünal, Tayfun Genç, Melih Berkay Gündüz, Kaan Noyanalpan ve Serpilay Salkım oldu.

 

EN ÂLÂ ‘YARATICI TABAK’ İÇİN YARIŞTILAR

Şeflerin yaratıcılık tabağı için verdiği iki eser kuzu işkembesi ve yeşil zeytin oldu. Mehmet Şef, yaratıcılık etabıyla ilgili yaptığı açıklamada ”Bu bir kuzu işkembesi. Bu kuzu işkembesinden bir gram daha ek vermeyiz. Gördüğünüz üzere bütün bıraktık, yüzde 70’ini haşladık. Her formda kullanabilirsiniz bunu. Yanında da yeşil zeytin verdik arkadaşlar. Bunu vermemizin sebebi şu; birincisi kıymetlendirme. İkincisi de, gördüğünüz üzere yeşil zeytinleri çekirdekli verdik. Burada büsbütün sizden istediğimiz şey bu iki eseri ön plana çıkaracaksınız. Lakin bu eserleri de hakikat kullanmanız gerekir. Çekirdeklerini kendiniz ayıklayacaksınız. İşkembe 10 gram dahi isteniz vermeyiz” dedi.

On ismin hazırladığı tabaklar ortasında en beğenilen iki tabak Ayaz Geçer ve Tayfun Genç’in tabağı oldu. Gecenin en âlâ tabağını hazırlayarak MasterChef Türkiye’nin ‘All Star’ takımına giren yarışmacının ismini Mehmet Şef açıkladı.

EN YARATICI TABAĞI HAZIRLAYAN İSİM AYAZ OLDU

On ismin hazırladığı tabaklar ortasında en beğenilen ve ana takıma giren 18’inci isim Ayaz Geçer oldu. Ayaz, ismi açıklandıktan sonra yaptığı açıklamada, ”Üçüncü olarak bitirmiştim MasterChef’i. Şampiyonlar Ligi’ne de üçüncü olarak girdim. Çok memnunum, çok gururluyum. Bu sene daha fazlası için daha çok savaşacağım daha çok çalışacağım. İnşallah dilediğim yere gelirim” açıklamasında bulundu.

TABAĞI DEĞERLENDİRİLMEYE ALINMADI

Öte yandan; Ayaz Geçer’in bir evvelki kısımda yaratıcılık etabı sırasında hazırladığı yemeğin içinden yabancı bir husus çıkmıştı. Yemeğin tadına Danilo Şef baktıktan sonra Mehmet Şef ve Osman Şef tadım yapmamıştı. Böylelikle Ayaz’ın tabağı, şefler tarafından değerlendirilmeye alınmamıştı.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.