Londra’da ödül alan Melek Zeynep Bulut: Elbette çok mutluyuz

Londra’da ödül alan Melek Zeynep Bulut: Elbette çok mutluyuz

ABONE OL
Haziran 23, 2023 13:12
Londra’da ödül alan Melek Zeynep Bulut: Elbette çok mutluyuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Melek Zeynep Bulut’un Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil eden, ironik bir anıtı simgeleyen ‘Açık Yapıt’, 47 ülke ve çeşitli üniversiteler ortasından seçilerek Public Award’ı kazandı.

Bulut’un performatif, deneysel bir yer kurgusu olan yapıtı “Açık Yapıt”, 1-25 Haziran 2023 tarihleri ortasında Londra Tasarım Bienali’nde Somerset House’da yer aldı. 

BULUT: TÜM ÖĞRETİLERE KARŞI KADİM BİR SOYUTLAMAYDI

Melek Zeynep Bulut ödül sonrası DHA’ya yaptığı açıklamada, “Açık Yapıt, ismine dünya dediğimiz tüm bu katılığa, insanı yalnız bir cisme sıkıştıran tüm öğretilere ve öteki yapan tüm hudutlara karşı kadim bir soyutlamaydı. Maddeyi, cismi değil ötesini görmeyi hedefleyen bir heybet idi. Stant boyunca ziyaretçiler tarafından çok sevildi ve 2023 yılının Londra Tasarım Bienali Public Mükafatını de ülkemize kazandırdı. Elbette çok memnunuz. Dilerim birçoklarımızın önünü açsın” dedi.

AÇIK YAPIT HAKKINDA

Eşik, dönüşüm metaforlarının etrafında şekillenen, performatif bir yer, tiyatral bir geçişler sergilemesi olan “Açık Yapıt”, insanlık tarihi boyunca güç, sonları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan kavramların manaları üzerine tartışmayı temel alıyor. Tıpkı bir enstrüman üzere çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve sirkülasyon plânı ziyaretçiyle etkileşime geçerek yerleşimin bir modülü hâline dönüştürüyor. Algı ve unsur üzerinden bir tecrübe sunan “Açık Yapıt”, temellerini kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuruyor. Açık bir karşılamanın temsili olarak kapıların birbiriyle bağlanıp bir duvar ya da koridor oluşturmasından öte yerleştirme bir forma dönüşmekten uzak duruyor. İnsanlık tarihi boyunca yerleşmiş formlar “Açık Yapıt” üzerinde konuşuyor.

MELEK ZEYNEP BULUT HAKKINDA

1989 İstanbul, Beyoğlu doğumlu sanatçı, fotoğraf ve heykel temelli eğitiminin akabinde mimarlık ve tasarım alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Hala hem İstanbul hem de Paris’te multidisipliner bir stüdyo olarak üretimlerini sürdürmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.