Kiev Bienali’nin konusu dayanışma

Kiev Bienali’nin konusu dayanışma

ABONE OL
Ağustos 1, 2023 07:00
Kiev Bienali’nin konusu dayanışma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ – Kiev ve Viyana’da yapılması tasarlanan bir dizi açılışla gündeme gelecek bienal programı, finalini Almanya’nın başşehri Berlin’de 2024’te yapacak. Bu yıl bir Avrupalı aktiflik karakteri ile tasarlanan organizasyona güncel sanat alanında bölgeden öncü kuruluşlar katkı sağlayacak. “Savaş hâlindeki bir toplumun politik, toplumsal, kültürel ve sosyolojik bahislerde ne üzere sunumlarda bulunabileceği” sıkıntısına odaklanacak bienal, Ukrayna’daki kültür işçileri ile sanatkarların maruz kaldıkları evsizlik, savaş travması, temel muhtaçlık yoksunluğu ve ulusal direniş doğrultusunda deneyim ettikleri silahlı savunmayı da gündeme taşıyacak.

Bienalin dizaynını üstlenen Kiev Görsel Kültür Araştırmaları İnisiyatifi küratörleri Sergey Klymko, Hedwig Saxenhuber ve Georg Schöllhammer, “Projeyi askıya almak yerine savaşın sözde ‘mantığını’ gündeme alan 2023 bienalinde Avrupa çıkışlı çok merkezli bir inisiyatifi, bir irtibat ve dayanışma biçimi olarak öneriyoruz” tabirini kullanıyor. Ana stant noktasının Viyana olarak düşünüldüğü, açılışının Kiev Dovzhenko Merkezi’nde yapılmasının beklendiği, ekim ayı boyunca beş farklı standın tasarlandığı bienale bu yıl tranzit.org isimli Avrupalı sanat inisiyatifi takviye verecek. Teşebbüse Varşova Çağdaş Sanat Müzesi, Lviv Müze Kriz İdaresi Merkezi ve Ukrayna’dan Asortymentna Kimnata ile No Rooms Available üzere teşebbüsler de katkıda bulunacak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.