Herkesin gözünde başka bir İstanbul

Herkesin gözünde başka bir İstanbul

ABONE OL
Ağustos 3, 2023 04:24
Herkesin gözünde başka bir İstanbul
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EVRİM ALTUĞ- Dijital teknoloji ve toplumsal medya sağ olsun ki herhâlde saniye başı en az bin fotoğrafı çekilen İstanbul, bu defa de tam göbeğinde hizmet veren büyük bir sanat galerisinin onur konuğu oldu. İBB Kültür Dairesi Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü’nün FOTON Derneği iş birliğiyle İBB Kültür bünyesindeki Mecidiyeköy Sanat Galerisi’nde düzenlediği “Sevgilim İstanbul” fotoğraf müsabakasının sonuçları, pazartesi günleri dışında 11.00 ve 19.00 saatleri ortasında, ay sonuna kadar fiyatsız gezilebiliyor.

Galeride, toplam 52 siyah beyaz ve renkli çalışmayı farklı grafik karakter, konu yakınlığı ve imza çeşitliliği ile gruplayan serginin temeli yarışa gönderilmiş aday kareleri foto muhabirleri Coşkun Aral, Mustafa Seven, Mehmet Turgut, sanatçı Ebru Ceylan ile İBB Kültür Sanat Daire Lideri Tolga Volkan Aslan’ın yaptıkları değerlendirmeye uzanıyor. “Dijital Medya” ve “Sosyal Medya” kategorilerinde dereceye giren altı yapıtı de içeren stantta dijital kategorisinden birincilik kazanan Başaran Dilek, ikinci Ercan Üç ve toplumsal medya başlığında yarışan birinci objektif Nesrin Öztürk, Sezai Özaltın ve Merve Eryiğit’in kareleri izlenebiliyor. 

Yılmaz Topçu

Kamondo Merdivenleri

Uluslararası iştirakiyle da ilgi çeken aktiflik bu istikametiyle Ahmet Demir’in kış görünümündeki Eminönü otobüs durakları, yeniden tıpkı ismin Kız Kulesi kadrajıyla olduğu kadar Barış Yazıcı’nın grafik bir tasayla saptadığı deniz seyahati fotoğraflarıyla hatırda kalıyor. Ya da stantta Barış Kartpak’ın bir tablo tasasıyla kaydettiği Yerebatan Sarnıcı fotoğrafı ile Arda Tonay’ın Boğaziçi’nde şilebe refakat eden yunus görseli yahut Başaran Dilek’in Galata’nın yaşlı hanımı kareleri not edilebiliyor. Deniz Ener’in siyah beyaz ve renkli İstanbul kıyısı kareleriyle ilerleyen stantta Dolores Vukanovic’in siyah beyaz üst üste pozlanmış tesirli İstanbul kıyısı fotoğrafı da dikkat çekerken Fatma Kocataş’ın sonbahar fotoğrafı, bir fotoğraftan çok hayatın yaptığı bir resmi çağrıştırıyor. Melih Sular’ın Galata’daki  hatıra eşyacısının gence sevgi dolu kadrajıyla selam verdiği sergide ayrıca izleyenleri Fikri Can Müjde’nin gerçeküstü kalitedeki sokak görünümü da bekliyor. Fakat sanırız standın en sembolik çalışmalarından birine Yılmaz Topçu tarihi Galata Kamondo Merdivenleri karesine getirdiği ‘tuval’ tesiri ile imzasını bırakıyor.

Nesrin Öztürk

Tekrar yerine Visit İstanbul ve TCL’nin de dayanak verdiği stantta bu tarafıyla dereceye girmiş yapıtlarıyla andığımız imzalar dışında İhsan İlze, Sezai Özaltın, Berk Yıldırım, Fikri Can Müjde, Saadet Banu Nazikcan, Emre Peker, Birol Kıraç, Caner Erdoğan, Barış Yazıcı, Deniz Ener, Takuya Nakashima, Kemal Türk, Soner Arkan, Meltem Çavuşoğlu, Ömer Balıksırtı, Dolores Vukanovic, Seher Bakım, Melih Sular, Yılmaz Topçu, Feride Nil Göksel, Barış Kartpak, Adem Öztürk, Fatih Mehmet Güler, Arda Tonay, Rabia Canalp, Fatma Feyza İncekara, Turhan Kızar, Sare Kural, Ahmet Demir, Fatma Kocataş ve Mehmet Davet Özkara’nın yapıtları görülebiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.