Duygu yüklü proje başlıyor!

Duygu yüklü proje başlıyor!

ABONE OL
Eylül 7, 2023 04:24
Duygu yüklü proje başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanal D’nin, yeni dönemde tezli dizileri ortasındaki yerini alan, üretimini Pastel Sinema, yapımcılığını ise Yaşar İrvül ve Efe İrvül’ün üstlendiği ‘Dilek Taşı’, bu akşam saat 20.00’da birinci kısmıyla ekrana gelecek. Projede; İstanbul’un en varlıklı ailelerinden Rona Ailesi’nin fertlerine Perihan Savaş, Özge Özberk, Elif Doğan ve Teoman Kumbaracıbaşı hayat veriyor. İzleyiciyle buluşmanın heyecanını yaşayan oyuncular hislerini paylaştı.

Teoman Kumbaracıbaşı (Aras Rona)

‘Muazzam senaryo’

*‘Seyirciyi neler bekliyor?

12 Eylül 1980’den başlayarak, o periyoda damga vurmuş olayları seyredeceğiz. Oyuncularla çalışırken, direktörle ve senaristle konuşurken, kostüm dikilirken, senaryoyu okurken bir hazırlık yapıyorsunuz. Aslında çok uzak olduğum bir devir değil. Dokuz yaşındaydım lakin o günleri net hatırlıyorum. İlkokula gittiğim o karışık devri… Onları tekrar canlandırmak heyecan verici benim için.

*‘Dilek Taşı’nda ne anlatılacak?

Hikâyemizin bir konak tarafı var ancak diğer tarafları de var. Ekonomik olarak güçlü bir ailenin zaafları ortaya çıkacak. Ailenin bütün iç entrikalarını seyredeceğiz. Muazzam bir senaryo, çok güçlü bir direktör, bir takım var. Üretim, set, çok düzgün bir manzara direktörümüz var. Bunlar muvaffakiyete götüren anahtarlar. Umarım biz de laiki ile işimizi yapıp, seyircinin önüne çıkmak istiyoruz.

Elif Doğan (Sevda Rona)

‘Heyecan verici’

*‘Dilek Taşı’ hakkında neler söylemek istersiniz?

Uzun vakittir bu türlü güçlü bir dram, katmanlı bir kıssa okumamıştım. Bir kesimi olmak, içinde yer almak epey heyecan verici. Sevda özelinde ayrıyeten memnunum. Bana hiç benzemeyen, kendi içinde çok büyük değişimleri olan epeyce renkli bir bayan.

*Tanıtımlardan sonra ne üzere reaksiyonlar aldınız?

Böyle bir devir işi uzun vakittir yoktu televizyonlarda. Anladığım kadarıyla seyircimiz çok özlemiş. Birinci tanıtımımızla bir arada dayanılmaz bir dönüş aldık. Çok şad ve memnunuz natürel. Umarım bölümlerimizi izlediklerinde de bu beklentilerini karşılıyor oluruz.

*“İzleyiciler gözyaşlarına hâkim olamayacak” diyebilir miyiz?

Güçlü bir dram ‘Dilek Taşı’. Gerek devrin tartısı gerek o periyodun kurallarının zorluğu… Pek çok şeyi tekrar akıllara getirecek. Hepimiz karakterlerimizle empati yapacağız. Bizi nostaljik olduğu kadar hüzünlü de bir kıssa bekliyor. Sanırım, “Hiçbirimiz gözyaşlarımıza hâkim olamayacağız” desem abartmış olmam.

Perihan Savaş (Macide Rona)

‘Karanlık günlerdi…’

*‘Dilek Taşı’ ile ekrana dönüş yapıyorsunuz. Bu kadar tezli, çok konuşulan ve merakla beklenen bir üretimde olmak size ne hissettiriyor?

1980’leri yaşamış biri olarak, bu projenin içinde olmanın benim için farklı bir özelliği var. Macide’yi de sevdim, heyecanlıyım. Yapımın içinde olmaktan keyif duyuyorum.

*Dizinin tanıtımları büyük ses getirdi. Size gelen yorumlar nasıl?

Dizimiz çok hoş oldu. Oyuncularımız, takımımız birbirinden bedelli isimlerden oluşuyor. Çok olumlu yorumlar alıyorum ve onlar da heyecanla başlamasını bekliyor.

*‘Dilek Taşı’ bir aile dramının yanı sıra his yüklü bir baba-kız öyküsünü de ekrana getirecek ve 1980 Eylül periyodunda yaşananları da görüyoruz…

1980’ler çok karanlık günlerdi. Gençlere tavsiyem öğrenmek istiyorlarsa kesinlikle diziyi izlesinler. O karanlık günleri görmeleri ve bilmeleri gerekiyor. Doğal ki burada bir baba-kız öyküsü, dramı var, bu da çok kıymetli. 1980’leri yaşamış ve tekrar hatırlamak isteyenler için de özel biri dizi bence…

Özge Özberk (Rüçhan Rona)

‘Zor bir karakter’

*‘Dilek Taşı’ ile ekrana döneceksiniz. Neler söylemek istersiniz?

Uzun vakittir bu kadar dokunaklı bir senaryo okumamıştım. Can Sinan, 1980’lerde geçen ve benim de o devri daha evvel öbür bir projede deneyim ettiğim bu işte; o devrin en derininde, en hassas, en dokunaklı, en can alıcı yerinden mükemmel bir kıssa yakalamış. Bize de yalnızca kalbimizi koymak kaldı. Rüçhan da çok farklı. Uzun vakittir bu kadar sıkıntı bir karakterle karşılaşmamıştım.

*Tanıtımlar yayınlandıktan sonra, “İzleyici bu türlü bir dizi bekliyormuş” dediniz mi?

İzleyiciler periyot işlerine farklı bir heyecanla yaklaşıyor. Güya bir adım önde başlıyormuşsunuz hissi geliyor. Zira farklı bir beklenti doğuyor. Bunun sebebi o periyodun dokusunu, hissini yaşayan insanlarda oluşturduğu geçmişe dönük hasret. Bu projede de olduğu üzere kritik bir devrin bu kadar hoş bir kıssa ile harmanlanması insanlardan hayli hoş ve olumlu tenkitler almamıza sebep oldu.

*Yapımdaki baba-kız kıssası diziseverleri etkileyecek mi?

Bu akşam ben de birinci sefer izleyeceğim. Fakat senaryodan yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki; evet, insanları çok dokunaklı bir baba-kız kıssası bekliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.