Bakan Ersoy’dan Olimpos Antik Kenti’ne ziyaret

Bakan Ersoy’dan Olimpos Antik Kenti’ne ziyaret

ABONE OL
Eylül 3, 2023 13:00
Bakan Ersoy’dan Olimpos Antik Kenti’ne ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran; Bakan Ersoy, Likya Devri’ne ışık tutan Olimpos Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Ersoy, ortalarında milattan sonra 3’üncü yüzyıla tarihlenen Kaptan Eudomos Mezarı mozaikleri ile yeniden milattan sonra 5 ve 6’ncı yüzyıllara ilişkin mozaiklerin bulunduğu antik kentte yürütülen çalışmalar hakkında Hafriyat Lideri Doç. Dr. Gökçen Öztaşkın’dan bilgi aldı.

Kazı grubuyla de sohbet eden Ersoy, Olimpos’ta sürdürülen çalışmalara bu yıl yeni alanlarında eklenmesi ile 26 farklı noktada kazılara devam edileceğini ve kazıların tamamladığı alanlarda onarım uygulamalarının hayata geçirilerek, antik kent silüetinin ayağa kaldırılacağını söyledi.

GEMİ TASVİRLİ MOZAİK AÇIĞA ÇIKARILDI

Bu dönem Piskoposluk Sarayı, 3 numaralı kilise, Liman Anıtsal Mezarları, Tiyatro, Nekropol ve Kuzey Liman Caddesi’nde ağırlaşan hafriyatlarda, antik kentin yer döşemelerinde; bitkisel, geometrik, hayvan ve insan figürlü kompozisyonlara sahip opus-tesselatum tekniğinde mozaiklerin ağır olarak tercih edildiği ortaya çıkarıldı. Piskoposluk Sarayı peristyl etrafında bulunan yerlerdeki mozaiklerde; refrigerium sahnesi, thalassa (deniz), gaia (yer), ktisis (kurmak, yaratmak), truphe (sefahat), kharis (zerafet, güzellik) ve apolausis (servet) kişileştirmeleri gün ışığına kavuşturuldu.

1/4

2/4

3/4

4/4

Öte yandan Olimpos Antik Kenti’ndeki 3 numaralı kilisenin atrium portiklerinde de andreia (cesaret) ve dikaiosyne (adalet) kişileştirmeleri tespit edildi. Kilise atriumunda ‘Yedi Fazilet’ kişileştirmesinin yer aldığını kestirim eden uzmanlar, Liman Anıtsal mezarlarında Kaptan Eudomos’un lahdini barındıran tonozlu mezar odası yerinde aslan avı sahnesi ile mezar odasının giriş kısmında ise bir limana girmekte olan gemi tasvirli mozaik açığa çıkardı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.