Bakan Ersoy’dan ‘Kültür Yolu Festivali’ açıklaması: Tarihe not düşeceğiz

Bakan Ersoy’dan ‘Kültür Yolu Festivali’ açıklaması: Tarihe not düşeceğiz

ABONE OL
Eylül 16, 2023 10:12
Bakan Ersoy’dan ‘Kültür Yolu Festivali’ açıklaması: Tarihe not düşeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen GastroAntep Kültür Yolu Şenliği’nin açılış programına katıldı. Zeugma Mozaik Müzesi’nde yapılan şenliğin açılış programına Bakan Ersoy’un yan sıra Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, milletvekilleri ile lokal yöneticiler katıldı.

‘RAKAMLAR GÖSTERİYOR’

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada, ‘Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri’ni anlattı. Türkiye’ye milletlerarası kültür-sanat markası kazandırmak için başlatılan projenin 3’üncü yılında olduklarını tabir eden Bakan Ersoy, geriye dönüp baktıklarında sayıların her şeyi anlattığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bin düşünüp bir adım atarak 2021 yılında İstanbul Beyoğlu’nda başladık. Bir yıl sonra İstanbul, Ankara, Çanakkale, Konya ve Diyarbakır olmak üzere 5 kentimizde 7 şenlik düzenledik. Verdiğimiz kelamların ardında durup, birebir hassasiyetlerle yeniden adım adım hesaplayıp yolumuza devam ettik ve bugün ‘Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ ismi altında yazdığımız muvaffakiyet öyküsüne 11 farklı kentimizi dahil etmiş olmanın memnuniyetiyle karşınızdayız. Hafızaları tazelemek ismine birinci 2 yılın sayılarını hatırlatmak istiyorum. 2021, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği, 78 yerde 381 aktiflik gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 milyon 900 bin ziyaretçi ağırlandı. 2022’de; Beyoğlu, Başşehir, Troya ve Sur Kültür Yolu Şenlikleri ile birlikte kapsamını genişleterek projemize dahil ettiğimiz Konya Mistik Müzik Şenliği’ni gerçekleştirdik. Toplam 7 şenlikte 4 binden fazla aktifliğe 33 milyon kişi katıldı. 2023 şenlik çalışmalarımıza işte bu muazzam sayıların şevkiyle başladık. Nevşehir, Erzurum, Trabzon, Gaziantep, İzmir ve Antalya’yı projemize dahil ettik. 11 kentimizde belirlenen 500’den fazla yerde 4 binden fazla aktiflik planladık. Nevşehir Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği’ni, Trabzon Sümela ve Erzurum Palandöken Kültür Yolu şenliklerini tamamladık. Toplam iştirakçi sayısı 3 milyon 710 bin şahsa ulaştı. Troya Kültür Yolu Şenliği’ni de 9 Eylül’de başlattık. 9 günlük şölen yarın sona erecek. 5 Ağustos’ta başlayan Kapadokya, Sümela, Palandöken ve Troya şimdi bitmemesine karşın 4 kentimizdeki Kültür Yolu şenliklerine bugüne kadarki iştirakçi sayısı 4 milyon 130 bine ulaştı.”

‘TÜRK MUTFAĞI EN DEĞERLİ KÜLTÜR BAŞLIĞI’

Gastronominin ve Türk mutfağının turizmde gayelere ulaşacak en değerli kültür başlıklarından olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gastronomiye yönelik rotalar oluşturduk. GoTürkiye’de hem bu rotalara hem de bölge bölge, kent şehir mutfağımıza dair ayrıntılı bilgiler paylaştık. Bu alana yönelik tanıtım sinemaları hazırlayıp birçok ülkede yayınlanmasını sağladık. Ve son olarak tekrar TGA ile birlikte milletlerarası alanda çok güçlü bir adım atarak İstanbul’u Michelin Rehberi’ne dahil ettik. Bildiğiniz üzere Michelin Rehberi İstanbul seçkisi, 11 Ekim 2022 tarihinde açıklandı ve İstanbul’daki 53 restoran bu seçkide yerini aldı. Kelam konusu restoranlar ortasında 1 tanesi 2 Michelin Yıldızı, 4 tanesi 1 Michelin Yıldızı, 1 tanesi ise sürdürülebilirlik kıymetlerinde de ön plana çıkarak 1 yıldızın yanı sıra Yeşil Michelin Yıldızı almaya hak kazandı. Yıldızlı restoranlar dışında 10 restoran ‘Bib Gourmand’ kategorisinde, geri kalan 38 restoran da tavsiye kategorisinde seçkiye dahil oldu. Michelin Rehberi’nin turizmdeki kıymetini sayılarla çok net bir formda ortaya koyabiliriz. Destinasyon seçimi kelam konusu olduğunda her 3 turistten 2’si Michelin seçkisindeki destinasyonu tercih ediyor. Dünya genelinde bu destinasyonların gezginler ortasındaki bilinirlik oranı ise yüzde 76, yeniden Michelin Rehberi’ne dahil olan destinasyonlardaki ziyaretçilerin harcama eğilimlerindeki ortalama artış yüzde 71 olurken, dal istihdamına çarpan tesiri ise 2 katından fazla olmaktadır.”

‘TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Türk kültürünün zenginliğini memleketler arası arenada en üst seviyede ortaya koymaya, tanıtmaya bunu turizmdeki adımlarla en güçlü formda entegre ederek turizmi çeşitlendirmeye devam ettiklerini aktaran Bakan Ersoy, “Dünyada gastronomi turizminde önde gelen rakip kentlere baktığımızda, Tokyo’da 201, Paris’te 118, New York’ta 73 ve Londra’da 69 restoranın yıldız aldığını görüyoruz. Bu sayılar da atmış olduğumuz adımların kıymetini göstermesi açısından pahalıdır. Biz bu farkındalıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl imzaladığımız ek kontrat ile Michelin Rehberi, Türkiye’deki seçkisine İzmir ve Bodrum’u da dahil etmiştir. İzmir ve Bodrum için birinci defa gerçekleşecek restoran seçkisi, rehberin İstanbul’daki ikinci seçkisi ile birlikte 9 Kasım 2023 tarihinde yeniden İstanbul’da gerçekleşecek özel bir merasimle duyurulacaktır. Ayrıyeten, Michelin ile imzalanan kontrat kapsamında Michelin Rehberi’nin İstanbul, İzmir ve Bodrum’u kapsayan değerlendirmeleri 5 yıl boyunca devam edecek ve rehber her yıl güncellenecektir. Bir yanda UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na gastronomi alanında giren Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar, bir yanda Michelin Rehberi’nde yerini alan İstanbul, İzmir ve Bodrum. Türk kültürünün zenginliğini memleketler arası arenada en üst seviyede ortaya koymaya, tanıtmaya, bunu turizmdeki adımlarımıza en güçlü halde entegre ederek turizmimizi çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Kültür Yolu Şenlikleri bu yaklaşımımızın en istisna örneğidir. Dünyada bu büyüklükte, zenginlikte ve yaygınlıkta ikinci bir şenlik silsilesi yoktur” diye konuştu.

“TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ”

Bakan Ersoy, şenliklerin pahasına vurgu yaptığı konuşmasını şöyle tamamladı:

“Rakamlar kelama gerek bırakmıyor. Bugün açılışını yaptığımız GastroAntep ve Başşehir Kültür Yolu Şenlikleri ile bu sayıları çok daha üste çekeceğiz. Ve inanıyorum ki 11 şenliğimiz tamamlandığında, kültür-sanat aktiflikleri noktasında Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışan yeni bir iştirakçi rekorunu inşallah tarihe not düşeceğiz. Gaziantep, sahip olduğu kültür ve medeniyet mirasıyla nitekim ayrıcalıklı bir kent. 40’a yakın noktada düzenleyeceğimiz 400’den fazla aktiflikle, hem bu mirası ortaya koyacak hem de farklı kültür-sanat ögelerini vatandaşlarımızla buluşturacağız. Şenlik kapsamında açılışını gerçekleştireceğimiz Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ile de bu coğrafyanın zenginliğine yakışan istisnai bir kurumu Gaziantep’e kazandırmış olacağız. Fakat bütün bunların yanında Gaziantep’in bizim için çok özel bir farkı daha var. Kentimiz, Hatay ve Afyonkarahisar ile birlikte UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na gastronomi alanında dahil olma ayrıcalığını taşıyor. Biz bu ayrıcalığın şuuruyla Gaziantep’i şenlik kentlerimizin ortasına eklerken, Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği Gastronomi Şenliği’ni merkeze aldık ve Kültür Yolu Şenliği konseptine uygun biçimde kapsamını genişlettik.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.