Atatürk’e dair yeni görüntüler

Atatürk’e dair yeni görüntüler

ABONE OL
Ağustos 17, 2023 04:48
Atatürk’e dair yeni görüntüler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl aralık ayında internet üzerinden meraklılarıyla buluşturduğu “Film Mirasım” sitesi ile taşınabilir uygulamasına  Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten de yeni imgeler eklendi. Atatürk’ün daha evvel yayınlanmamış yüksek kalitedeki imgelerinden, Osmanlı’nın son periyodu ve Cumhuriyet’in birinci yıllarına, Anıtkabir’in üretiminden Kore Savaşı imajlarına kadar pek çok kıymetli tarihî sinemanın yer aldığı site ve taşınabilir uygulamada 911 evrak sinema yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başlattığı çalışmayla kültürümüzün görsel hafızası olarak hizmete sunulan siteye yıl sonuna kadar 200 sinema daha eklenecek. 

Şu anda 128 sinema var 

Sinema Genel Müdürlüğü arşivlerinden dijitalleştirilerek meraklılarıyla buluşturulan sinemaların 71 adedi Osmanlı’nın son periyodu olan 1895-1918 yıllarına ilişkin. Atatürk periyodunu kapsayan 1918-1938 yılları ortasındaki 128 dijital sinemanın yer aldığı arşivde, 1938-1950 yılları ortasından 195 evrak niteliğinde imaj bulunuyor. Sitedeki sinemaların 203 adedini 1950-1960 yılları ortası, 225 adedini ise 1960 sonrası yıllar oluştururken “Film Mirasım” adresinde 89 adet de çeşitli imgeler bulunuyor. 

Sergi açılışları, fuarlar, konserler, belgeseller, halk eğitimi, tanıtım sinemaları ve karışık haber içerikli sinemalarla çeşitli periyotların insan görüntülerine, tarihi yerlere ve halkın yaşantısına tanıklık ediliyor. Sinema Genel Müdürlüğü sinema arşivinde yer alan öteki evrak sinemalar de dijitalleştirilme süreci tamamlandıkça siteye yükleniyor. Kullanıcılar bu sinemaları “Yeni Eklenenler” sekmesi altından çarçabuk takip edebiliyor. Sitede akademisyenler, araştırmacılar ve vatandaşların da kaynak göstererek sinemalara katkı sağlayabilecekleri dinamik bir yapı da oluşturuldu. Kullanıcı ismi ile giriş yapanların “Bize Ulaşın” sekmesi altında yer alan formu doldurarak teklif ve sinema taleplerine ulaşabilmesi sağlanıyor. Siteye http://filmmirasim.ktb.gov.tr adresinden ve taşınabilir uygulamadan ulaşılıyor. 

Görsel miras 

Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, “Film Mirasım” projesine ait “Bakanlığımız, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan sinemaların korumasına ve gelecek jenerasyonlara aktarılmasına büyük kıymet vermektedir” dedi. Yılmaz, Türkiye’nin görsel mirasının korunması için bundan sonra da çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.  

Genelkurmay Başkanlığı Merkez Ordu Sinema Dairesinden Malul Gaziler Cemiyetine, Matbuat Umum Müdürlüğü’nden Hilal-i Ahmer’e kadar birçok kurumun kayda aldığı nitrat, asetat ve polyester tabanlı eşsiz sinemaların Bakanlık tarafından bir ortaya getirildiğini vurgulayan Yılmaz “Filmler tek tek fiziki onarımları yapılarak yüksek çözünürlükte tarama yapabilen aygıtlarla dijital ortama aktarıldı. Sinemalara ait bilgi ve açıklamalar ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Lisan Kurumu ve Sinema Genel Müdürlüğü’nce oluşturuldu” diye konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.