Anne okursa çocuk da okuyor

Anne okursa çocuk da okuyor

ABONE OL
Ağustos 7, 2023 06:36
Anne okursa çocuk da okuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seray Şahinler – Türkiye temsili 13 vilayette 3-10 yaş ortası çocuğu olan, 20-55 yaş ortası 309 anne ile görüşülerek yapılan araştırmaya nazaran çocukların yüzde 80’i kitap okumaktan keyif alıyor. Ebeveynler de çocuklarına kitap okuyarak kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını geliştirmeye çalışıyor. Bunda kreş ve ilkokul çağındaki çocukların kitap okumayı bir aktivite olarak görmesinin katkısı büyük. Okuma aksiyonunu annesiyle gerçekleştiren çocuk bu birliktelikten de keyif alıyor. (Vakfın babalara ulaşma noktasında problem yaşadığı bu yüzden araştırmayı yalnızca anneler ile görüşerek tamamlandığını belirtelim.)

Araştırmaya katılan annelerin yüzde 92’si kitap okuma alışkanlığına sahip. Bu annelerin yüzde 73’ü haftada en az üç gün çocuklarına kitap okuduklarını belirtiyor. 3-5 yaş ortası çocuğu olan annelerin yüzde 58’i, 6-10 yaş ortası çocuğu olanların ise yüzde 67’si haftada en az üç gün çocuklarına kitap okuyor. 3-5 yaş ortası çocukların favorisi masal, öykü ve fotoğraflı kitaplar; 6-10 yaş ortasında ise öykü ve çizgi romanlar.

Son yıllarda günden güne artan kitap fiyatları da aileleri alternatif yollara itiyor. Araştırmaya katılan ailelerin aylık kitap bütçesi 180 TL. Satın alma davranışında fiyata nazaran karar verdiklerini belirten anneler, uygun fiyatlar için fizikî mağazalardan vazgeçip dijital satış platformuna yöneliyor.

Masalların yerini sesli masallar aldı

Ailelerin yakındığı telefon ve tabletler de artık okuma alışkanlarına tesir ediyor.

3-5 yaş ortası çocukların yüzde 70’i, 6-10 yaş ortası çocukların ise yüzde 44’ü sesli kitap dinliyor. Çocuklar sesli kitapları en çok, kestirim edileceği üzere YouTube üzerinden dinliyor. Yayınevinin araştırmasına nazaran çocukların yüzde 37’si telefon ve tablet üzerinden e-kitap okuyor ve annelerin yüzde 45’i çocuklarına sesli kitap dinletiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.