Altın Aslan’da feminizm zaferi

Altın Aslan’da feminizm zaferi

ABONE OL
Eylül 11, 2023 05:24
Altın Aslan’da feminizm zaferi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu sene 80. yaşını kutlayan Venedik Sinema Festivali’nin programı Berlin ve Cannes’ı kıskandıracak kadar güçlüydü. Michael Mann’ın “Ferrari”si, Bradley Cooper’ın “Maestro”su, Sofia Coppola’nın “Priscilla”sı ve David Fincher’ın “The Killer”ı üzere sinemaseverlerin merakla beklediği birçok imal prömiyerini Venedik’te gerçekleştirdi. Protesto da eksik olmadı. Geçmişlerinde cinsel cürümler olan Roman Polanski ile Woody Allen’ın yeni sinemalarının Venedik’te gösterilmesi reaksiyonla karşılansa da müsabaka heyecanı ve şenlikteki güçlü sinemaların coşkusu önplandaydı.

80. Venedik Sinema Şenliği cumartesi akşamı düzenlenen ödül merasimi ile sona erdi. Başkanlığını Damien Chazelle’in yaptığı heyet Altın Aslan’ı, Yorgos Lanthimos’un şenlik müddetince favori gösterilen sineması “Poor Things”e verdi. Chazelle kendi filmi “Babylon” için Emma Stone ile çalışmak istemiş fakat Stone o sıralarda “Poor Things” için anlaştığı için Chazelle’in sinemasında rol alamamış, onun yerine Margot Robbie geçmişti. Chazelle’in heyet başkanlığından “Poor Things”e en büyük mükafatın çıkması, bu açıdan farklı bir tesadüf oldu.

Alasdair Gray’in 1992 tarihli tıpkı isimli romanına dayanan (2012’de “Zavallılar” ismiyle Sel Yayıncılık tarafından bizde de yayımlanmıştı) “Poor Things”, Frankenstein mitini modernize eden bir kıssaya sahip. Başkahraman yeniden bir ‘yaratılmış varlık’ fakat bir bayan bu sefer. Bir cerrah, intihar eden gebe bir bayanın beynine bebeğinin beynini yerleştiriyor ve böylelikle Bella’yı yaratıyor. Sinema, Bella’nın hayatı bir bayan olarak keşfetme ve yaşama süreci üzerine heyeti. “Poor Things”in ödüllendirilmesinde feminist telaffuzunun aktif olduğu aşikâr. Zati Lanthimos da “Emma Stone bu sinemaya çok emek verdi ve sevgisini kattı. Bence arketip figürler, izleyicinin diğer türlü kabul edemeyecekleri şeyleri kabullenmeleri için kıssa anlatımında şahane araçlar” demişti basın toplantısında.

Lanthimos, Stone ile “The Favourite/Sarayın Gözdesi”nde de çalışmış ve genç oyuncu, En Uygun Yardımcı Bayan Oyuncu kategorisinde adaylık almıştı. “Poor Things”in ise önümüzdeki sene Oscar yarışının en güçlü adaylarından biri olacağı ve Emma Stone’un En Yeterli Bayan Oyuncu kolunda ödül alma ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor.

Vampir Pinochet

Festivalde en çok konuşulan üretimlerden biri de Pablo Larrain’in “El Conde” sinemasıydı. Larrain yeni sinemasında Şilili diktatör Augusto Pinochet’yi 250 yaşında bir vampir olarak resmetti. Yaşarken adaletle yüzleşmemiş bir diktatörün gerçek tabiatını göstermek için sinemada hiciv ve siyasi güldürü lisanını kullanan Larrain’in; berbatların ve makus fikirlerin yaşamaya, mutasyona uğramaya ve yok edildikten yıllar sonra bile toplumlara tekrar tekrar bulaşmaya yatkın olduğuna dair ihtarları Venedik’te En Yeterli Senaryo Ödülü’ne layık görüldü. Evvelki sineması “Drive My Car” ile neredeyse almadık ödül bırakmayan Ryusuke Hamaguchi yeni sineması “Evil Does Not Exist” ile Heyet Büyük Ödülü’nü kazanırken Sofia Coppola’nın çok beğenilen sineması “Priscilla”da Elvis Presley’in eski eşi Priscilla Presley’i canlandıran genç oyuncu Cailee Spaeny de En Uygun Bayan Oyuncu seçildi.

Bu sene Orizzonti (Ufuklar) Bölümü’nde iki sinemamız yarıştı: Selman Nacar’ın yeni sineması “Tereddüt Çizgisi” ve Irmak Tuna’nın birinci uzun metrajı “Yurt”. Bu kısımdan mükafatsız dönseler de “Yurt”, İtalyan bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro En Yeterli Senaryo Ödülü’ne layık görüldü.

Venedik’ten mükafatla döndüler

En Âlâ Sinema: “Poor Things” (Yorgos Lanthimos)

Jüri Büyük Mükafatı: “Aku wa sonzai shinai/Evil Does Not Exist” (Ryusuke Hamaguchi)

En Düzgün Direktör: Matteo Garrone (“Io Capitano”)

En Güzel Senaryo: Pablo Larrain, Guillermo Calderón (“El Conde”)

En Uygun Bayan Oyuncu: Cailee Spaeny (“Priscilla”)

En Düzgün Erkek Oyuncu: Peter Sarsgaard (“Memory”)

Marcello Mastroianni Mükafatı En Âlâ Genç Oyuncu: Seydou Sarr (“Io Capitano”)

Jüri Özel Mükafatı: “Zielona Granica/Green Border” (Agnieszka Holland)

Orizzonti Bölümü’nde En Uygun Sinema: “Magyarázat mindenre/Explanation for Everything” (Gábor Reisz)

Geleceğin Aslanı Mükafatı: “Ai shi yi ba qiang/Love is a Gun” (Lee Hong-Chi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.