Ünlü şarkıcıya dava açıldı! ‘Çıplak gösteri yapan kadınlara dokunmamız için baskı yaptı’

Ünlü şarkıcıya dava açıldı! ‘Çıplak gösteri yapan kadınlara dokunmamız için baskı yaptı’

ABONE OL
Ağustos 2, 2023 09:00
Ünlü şarkıcıya dava açıldı! ‘Çıplak gösteri yapan kadınlara dokunmamız için baskı yaptı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
ABD’li müzikçi Lizzo’nun eski dansçılarından üçü, ünlü ismin yanı sıra Big Grrrl Big Touring ve Shirlene Quigley’e, kendilerini ‘beden utandırmaya maruz bıraktıkları, cinsel olarak aşağılayıcı davranışlarda bulundukları ve rahatsız edici cinsel gösterilere katılmaları için baskı yaptıkları’ argümanıyla dava açtı.

Davacılar Arianna Davis ve Crystal Williams, Page Six tarafından elde edilen dava dokümanlarında; kovulduklarını ve üçüncü davacı Noelle Rodriguez’in ise Lizzo’nun davranışları nedeniyle istifa ettiğini argüman etti.

“ÇIPLAK KADILARA DOKUNMAMIZI İSTEDİ”

Davacılar tarafından Grammy ödüllü sanatkarla Şubat 2023’te Amsterdam’a yaptıkları bir konser gezisi sırasında, Lizzo’nun kendilerini kentte eğlenmeye davet ettiğini ve gecenin kentin Kırmızı Fener Sokağı bölgesinde (Bölge, cinsellik içeren şovların sergilendiği kulüp ve barlarıyla biliniyor) sona erdiğini anlatıldı:

İşler süratle denetimden çıktı. Lizzo, dansçıları sırayla çıplak şov yapan bayanlara dokunmaya ve cinsel organlarından meyve yemeye çağırmaya başladı.

Lizzo’nun Davis’e çıplak bir göstericinin göğüslerine dokunması için ‘baskı yaptığı’ ve ‘kışkırttığı’ da öne sürüldü.

“BİZİ KANDIRDI”

Davacılar, ayrıyeten yalnızca bir ay sonra 35 yaşındaki müzikçinin kendilerini bir kere daha çıplak bir şova katılmaları için kandırdığını ve böylelikle ‘katılmama seçeneklerini ellerinden aldığını’ sav etti.

Davada Rodriguez’in ‘Lizzo’nun kendisine vurmaya niyetlendiğinden ve öbür dansçılardan biri müdahale etmeseydi bunu yapacağından korktuğu’ bilgisi de yer aldı.

Davis davada ayrıyeten bir noktada prova sırasında, tuvalete gitmek istediğini, lakin Lizzo’nun buna reaksiyon vereceğini düşündüğü için sahnede ‘altına yapmaktan öbür seçeneği olmadığını’ söyledi.

AVUKATLARI AÇIKLAMA YAPTI

Genel ve özel tazminatların yanı sıra cezai tazminatlar ve avukatlık fiyatları için de dava açan dansçıların avukatı Ron Zambrano yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Lizzo’nun davranış biçimi aslında kamuoyu önünde savunduğu her şeye alışılmamış görünüyor ve dansçılarını vücut utandırmasına maruz bırakıp, onları aşağılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.