Hint kadınlarıyla başladı! Hacimli ve uzun saçlar için her gün 4 dakika masaj

Hint kadınlarıyla başladı! Hacimli ve uzun saçlar için her gün 4 dakika masaj

ABONE OL
Ağustos 17, 2023 12:36
Hint kadınlarıyla başladı! Hacimli ve uzun saçlar için her gün 4 dakika masaj
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saç derisi masajlarının saç büyümesini hızlandırdığını kesin olarak kanıtlayan sonlu araştırma var. Fakat yapılan tüm çalışmalar baş derisi masajının mucizelerini ortaya koyuyor. Kafa derisine masaj yapmanın en eski belgelenmiş biçimlerinden biri, Hint alternatif tıbbı olan Ayurveda’da (‘yaşam bilimi’ olarak çeviri edilir) bulunur. Champi olarak da bilinen Hint baş masajı, baş, boyun ve omuzlar boyunca akupunktur noktalarına masaj yapılmasını içeren bir tekniktir. Misal çizgiler boyunca, bir baş derisi masajı, parmak uçlarını yahut makul masaj aygıtlarını kullanarak bir dizi dairesel hareketle baş derisini uyarma uygulamasıdır.

Bu uygulamanın yararları ortasında şunlar var:

– Baş derisi masajları ayrıyeten baş ağrılarını hafifletmeye, gerilimi azaltmaya ve rahat bir durumu müdafaaya yardımcı olabilir.

-Kafa derisi masajı için uyulması gereken katı bir standart yoktur, lakin yeterli uygulamaları takip etmek istenmeyen yan tesirleri önleyebilir.

TEK ARAŞTIRMA VAR

Literatürde baş derisi masajının tesirlerini nitekim inceleyen tek bir çalışma var. Bir baş derisi masaj aygıtı kullanılarak 6 ay boyunca günde 4 dakika baş derisi masajı alan dokuz sağlıklı Japon erkek üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın sonunda saç kalınlığında bir artış tespit edildi. Araştırmacılar, baş derisine masaj yapmanın neden olduğu gerilimin, saç büyüme genlerinin genetik tabirini değiştirebileceğine ve saç dökülmesiyle bağlantılı olanları azaltabileceğine inanıyor.

Ankete dayalı öbür bir çalışma, farklı saç dökülmesi biçimleri olan 340 hasta üzerinde gerçekleştirildi. En az 10 ay boyunca günde iki sefer 20 dakikalık baş derisi masajı yapmaları istendi. Bu çalışmada çok fazla değişkenlik olsa da, araştırma saç dökülmesi yaşayanlar için baş derisi masajını kullanmanın bir tahlil olabileceğini vurguladı.

DAHA KALIN SAÇ TELLERİ İÇİN

Kan damarlarının genişlemesi ve bölgeye kan akışının artması dahil olmak üzere bir baş derisi masajının faydalı olduğu bildirilen önerilen sistemler. Bu, saç büyümesi için gerekli olan oksijen ve besin unsurlarının artmasını sağlar. Saç derisi masajları, büyüme yolunu uyararak ve saç folikülünü çevreleyen kasları gevşeterek saç kalınlığını da artırabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.