Sezon ‘Bu Memleket Bizim’le açılıyor

Sezon ‘Bu Memleket Bizim’le açılıyor

ABONE OL
Eylül 8, 2023 05:36
Sezon ‘Bu Memleket Bizim’le açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oyun, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” isimli yapıtı başta olmak üzere, Nâzım Hikmet’in “Kuvayi Ulusala Destanı” ile Cumhuriyet’in kuruluşuna yazdıklarıyla ışık tutan Erol Toy, İsmet Küntay, Samim Kocagöz ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun metinlerinden seçilen alıntılardan oluşuyor. 

16 Eylül’de açılacak tiyatro döneminde tiyatroseverleri Shakespeare’den Tolstoy’a, Turan Oflazoğlu’ndan Haldun Taner’e klasik muharrirlerin yapıtlarının ön planda olduğu varlıklı bir repertuvar bekliyor. İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever’in yeni dönem oyunlarını ve çalışmalarını paylaştığı basın toplantısında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, Kültür Dairesi Lideri Tolga Volkan Aslan, Kent Tiyatroları Müdürü İlyas Ceran da yer aldı. Dönemin yenileri arasında Tolstoy’un “Savaş ve Barış”ı, Alison Gregory’nin “Ben Medea Değilim”i, Lucy Kirkwood’un “Sivrisinekler”i, Nick Whitby’nin “Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi?”si,  Bertolt Brecht’in “Galilei’nin Yaşamı” ve Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım”ı yer alıyor. Mahir Polat toplantıda Haldun Taner Sahnesi ve Muammer Karaca Tiyatrosu projelerini yaklaşık bir buçuk yılda tamamlamayı planladıklarını söylerken Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun geleceği için ise “İki binanın iç içe geçtiği özgün bir durum var. İki binanın da zelzele açısından riskli olduğunu gördük. Binada öbür malikler de var. Öteki mülk sahipleriyle mutabakatımız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Repertuvarda ‘klasik eserler’ dikkati çekiyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.