Nükhet Duru: Orkestra şefinden dayak yerdik!

Nükhet Duru: Orkestra şefinden dayak yerdik!

ABONE OL
Eylül 11, 2023 07:00
Nükhet Duru: Orkestra şefinden dayak yerdik!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz aylarda bir giysi firmasının Sonbahar Kış koleksiyonunun defilesine katılan Nükhet Duru, basın mensuplarıyla konuşarak bayanların tayt giymelerinden rahatsız olduğunu söylemişti.

“TAYT OLAYINA DUR DEYİN”

Ünlü müzikçi şu açıklamayı yapmıştı:

Herkes sevdiğini, istediğini giyebilir ancak ne olur bu tayt olayına bir ‘dur’ deyin artık. Hiç sevmiyorum. Tunikle giyilirse tamam lakin öbür türlü çorapla sokakta dolaşan bir sürü hanımefendi görüyoruz. Bu güzel bir imaj değil. Sevmiyorum, bu manada fikrimi saklayacak değilim. Görsellik devreye girince, yurt dışından gelen modayı çok yanlış uyguluyor insanımız.

Şarkıcının bu açıklamaları toplumsal medyada reaksiyonlara neden olmuştu.

“HİÇBİR ŞEY GERÇEK DEĞİL”

‘Hayatıma Dokunanlar’ programını sunan İpek Tuzcuoğlu’nun bu haftaki konuğu Nükhet Duru oldu. Keyifli bir sohbete imza atan ikiliden İpek Tuzcuoğlu’nun, “Günümüzde manalı kelamlar ve ritimler kalmamasını neye bağlıyorsun?” sorusuna yanıt veren Duru, “Teknolojiye çok yapıştık. Gerçek kullanmıyoruz. Güzel müzik çıkmama nedeni o hoş aşklar yok. ‘Sevmeden sevişmeler dönemi’ diyorum ben. Bu alışılmış müziğin ve hayali geliştirecek olayların varlığını yok ediyor. Yalnızca müziğin matematiksel gerçeği kalıyor. Ben takılmadım o denli bir şeye. Hiçbir şey gerçek değil” halinde yanıtladı.

“SENA, DİNLEDİĞİM AN BENİ ETKİLEDİ”

Tuzcuoğlu’nun, “Gençlerden sesiyle, besteleriyle seni etkileyen kimler var?” sorusuna Duru, “İlk aklıma geleni söyleyeyim. Hiçbir ödül gecesinde aday yapmayı düşünmüyorlar. Reaksiyon vermek istiyorum, Sena Şener. Kendi düzenlemesini, müziğini yapıyor. Kendi müziğini yazıyor. Hayatta sevişmekten ve birbirini fark etmekten daha kıymetli şeyler olduğunu da farketmiş bir arkadaşım. Sena dinlediğim an beni etkiledi” biçiminde yanıtladı.

“NEREDE DUYSANIZ TANIYACAĞINIZ SESLER KALMADI”

Nükhet Duru, müzik dalını ise, “Nerede duysanız tanıyacağınız sesler kalmadı. Saçlar, kıyafetler, davranışlar birebir. Sesler de aslında stüdyo marifetiyle düzenlenmiş. Ben başladığım devir o denli küçük bir detone olsun yahut ritmin dışında kalmak olsun dayak yerdik biz orkestra şefinden” formunda yorumladı.

“ÖLÜM GİDENİN DEĞİL KALANIN SINAVI”

İpek Tuzcuoğlu’nun, “Ölüm gerçeği hayat içinde seni nasıl dönüştürdü?” sorusu üzerine Duru, “Ölüm bir anlık bir şey. Ölene kadar yaşadığını hissederek hayatla bağın kesiliyor bana nazaran. Ben mevti gidenin değil, kalanın imtihanı olarak görüyorum. Her şey ölüyor, biz de öleceğiz. O vakit bugünün tadını çıkaralım” sözlerini kullandı. Duru, yıllar evvel yılanı olduğunu söyleyerek, “Benim yılanım vardı. Temel yılanı sanıyordum lakin engerekmiş o. Ben onu bâtın besliyordum. Konutun altında bir boşlukta kalıyordu. Her canlının durumu bu. Biz onlara bir şey yapmadıkça onlar bize bir şey yapmaz” sözleriyle açıkladı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.