Mert Yılmaz: “Merkez Bankası gerçekten zor ama doğru bir karara imza attı.”

Mert Yılmaz: “Merkez Bankası gerçekten zor ama doğru bir karara imza attı.”

ABONE OL
Ekim 27, 2023 20:47
Mert Yılmaz: “Merkez Bankası gerçekten zor ama doğru bir karara imza attı.”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz: “Merkez Bankası gerçekten zor ama doğru bir karara imza attı. Bundan sonra beklentim büyük bir ihtimalle 40’larda yılı kapatacağız.” dedi.

“Yıl sonu beklentim %40’larda”

Merkez Bankası kararını doğru olarak değerlendiren İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz “Bu kararı alan ekibi tebrik ederim. Merkez Bankası gerçekten zor ama doğru bir karara imza attı. Bundan sonra beklentim büyük bir ihtimalle 40’larda yılı kapatacağız. Yani 2 tane 250’lik artışla bence yılı kapatacak. 500’ün altındaki bir faiz artışı, hatta pas geçilmesi piyasa tarafında sayın Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimindeki geleceğini sorgular hale getirirdi. Ama bu metninden anladığım yavaş yavaş sıkılaşma da parklar döngüsünün sonuna geliyoruz. Piyasanın genel beklentisi bu şekilde. Yani yıl sonuna kadar adımlarını atar ve sonra yerel seçime kadar piyasa bekler gibi bir şeyi vardı. Şunu da söyleyeyim atılan adımın ilk etkisini de borsada gördük. Çünkü dün biraz o satışta sayın Cumhurbaşkanı açıklamalarının ardından aynen benim gibi düşünenlerin de olduğunu gördük. Acaba yarınki Merkez Bankasından bir ters köşe olur muyuz endişesinin de olduğunu düşünüyordum. Bu kararla birlikte piyasanın da bir miktar daha rahatladığını görüyoruz. Ben başından beri bu hikâyenin %40’larda oluşacağını düşünüyordum ve piyasanın da genel beklentiler artık 40 faizde Merkez Bankasının kendini bir kenara alacağı yönünde. Yani ‘tamam’ diyecek elbette bu konuyu sadece faiz üzerinden tartışmak da doğru değil. Yani faizi tek başına yükseltmek enflasyon için bir çözüm olmuyor. Önemli bir adım fakat farklı yan faktörlerle makro ihtiyati tedbirlerle de desteklenmesi gerekiyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.