Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” Adlı Yerleştirmesi Londra Tasarım Bienali’nde Public Award’ı kazandı!

Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” Adlı Yerleştirmesi Londra Tasarım Bienali’nde Public Award’ı kazandı!

ABONE OL
Haziran 21, 2023 18:36
Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” Adlı Yerleştirmesi Londra Tasarım Bienali’nde Public Award’ı kazandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eşik, dönüşüm metaforlarının etrafında şekillenen, performatif bir yer, tiyatral bir geçişler sergilemesi olan “Açık Yapıt”, insanlık tarihi boyunca güç, hudutları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan kavramların manaları üzerine tartışmayı temel alıyor. Tıpkı bir enstrüman üzere çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve deveran plânı ziyaretçiyle etkileşime geçerek yerleşimin bir kesimi hâline dönüştürüyor.

Algı ve unsur üzerinden bir tecrübe sunan “Açık Yapıt”, temellerini kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuruyor. Yerleştirme, anıtsal bir diziliş ve büyüklükte öne çıkarken ziyaretçilerin bu deneysel yere temas etmesi ile dokunulmazlık yerini sessellik ve esneklikliğe devrediyor. Yerleştirme bir başka taraftan yeni dünyaya dair nazik bir soru işareti bırakan bir oyun alanına davet ediyor.

Açık bir karşılamanın temsili olarak kapıların birbiriyle bağlanıp bir duvar ya da koridor oluşturmasından öte yerleştirme bir forma dönüşmekten uzak duruyor. İnsanlık tarihi boyunca yerleşmiş formlar “Açık Yapıt” üzerinde konuşuyor.

Melek Zeynep Bulut hakkında:

Melek Zeynep Bulut’un çalışmaları mimarlık, heykel, psikoloji ve davranış bilimlerinin bir sentezidir. Yapıtlarında soyut ve somut tecrübeler, heykel-mekan, mekan-içgüdüsel tecrübe tahlilleri ile işlenir ve yapıtlarını kamusal alana bir temas objesi olarak yerleştirir, sahneler yaratır. Görsel algıyı fizikî ve ruhsal boyutta sorgulatır, bu tecrübe yeni dünya, insan ve toplum için bir “yeni iletişim”dir.

1989 İstanbul, Beyoğlu doğumlu sanatçı, fotoğraf ve heykel temelli eğitiminin akabinde mimarlık ve tasarım alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Hala hem İstanbul hem de Paris’te multidisipliner bir stüdyo olarak üretimlerini sürdürmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.