Diplomaside musiki ayarları

Diplomaside musiki ayarları

ABONE OL
Temmuz 10, 2023 07:00
Diplomaside musiki ayarları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASENA YATAĞAN Ankara – Konferansa katılan Cumhurbaşkanlığı Genel Sanat Direktörü Necmettin Akben, Cumhurbaşkanı’nın konuğu olarak Türkiye’ye gelen devlet ve hükümet liderleri için düzenlenen kültürel maksatlı programlar hakkında bilgi verirken, sıkça programlarda kullanılan eserler canlı olarak çalındı. Diplomaside müziğin ehemmiyetine dikkat çeken Akben, “Müzik heyetleri kaynaştırıyor. Onlara konuşma konusu da yaratıyor. Heyetlere kendi musikimizi dinletirken, onların müziğine de hürmet duyduğumuzu göstermeliyiz. Hürmet duy, hürmet gör prensibiyle hareket ediyoruz” dedi. 

‘Üsküdar’ın hikâyesi 

Kültürel hedefli programlarda her bir heyet için başka kültürel program repertuvarı üzerinde çalışıldığını belirten Akben, “Repertuvarları hazırlarken gelen heyet, ülkenin devlet lideri hangi lisana mensup, nelerden hoşlanır bunlara dikkat ederiz. Heyette sanatçı varsa ona nazaran kıymetlendiririz. Her gelen heyete birebir programı sunamayız, birtakım durumlarda diplomatik sıkıntıya bile neden olabilir. Örneğin Suudi Arabistan heyetlerine ilahi, mehteri, Rusya heyetlerine ‘Çeçen Kızı’ yapıtını sunamayız” tabirlerini kullandı. Necmettin Akben, programlar için eserler seçilirken ülkelerin ilgi alanlarının da göz önünde bulundurulduğunu belirterek, “Yunanistan heyetine İstanbul türküleri ve zeybek, Suudi Arabistan heyetine ‘Ada Kıyılarında Bekliyorum’ yapıtını kesinlikle sunarız. Türkmenistan, Kazakistan ve Arnavutluk üzere üllkelerde ise müziğin yanında Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun da bir gösterisi olur zira orada da halk oyunlarına ilgi büyük” dedi. 

Akben, “‘Üsküdar’ yapıtı, heyetlerin eşlik ettiği, bilinen bir eser. Yalnızca Balkanlar’da değil bütün dünyada biliniyor. Anonimdir, halk ortasında ortaya çıkmıştır, ünlenmesi diplomasiyle olmuştur. Diplomasinin birinci başlarında her şey İstanbul’daydı. Gelen büyükelçiler İstanbul’da Üsküdar’a gidiyorlardı, gittikleri ülkelerde Üsküdar’ı anlatıyorlardı. Böylece ‘Üsküdar’, milletlerarası bir eser oldu” diye konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.