Netflix: Minnoşlar’ı Herkesin İzlemesini Tavsiye Ediyoruz

Tanıtım posterleri yayınlandığı andan itibaren tüm dünyadan sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirilen ve Netflix’in adeta topa …

By

Tanıtım posterleri yayınlandığı andan itibaren tüm dünyadan sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirilen ve Netflix’in adeta topa tutulmasına neden olan Cuties/Minnoşlar filmi, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde RTÜK, Cuties/Minnoşlar’ın 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri… Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine karar vererek filmin Netflix kütüphanesinden kaldırılmasına karar vermiş, Netflix de bu karara uyarak filmi Türkiye kütüphanesinden kaldırmıştı.

“Minnoşlar, çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesaj”

#CancelNetflix (Netflix’i İptal Et) etiketinin tüm dünyada trendlere girmesinin ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Netflix, filmin pedofili özendirmek bir yana dursun, çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesaj olduğunu öne sürdü.

Variety’ye açıklamalarda bulunan Netflix sözcüsü, “Cuties/Minnoşlar, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesajdır. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve toplumun genelinde baskıyla büyüdüklerini anlatan güçlü bir hikaye, bu konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye davet ediyoruz. ifadelerini kullandı.

“Kızlarımız sosyal medyada bir kadının kendini ne kadar cinselleştirirse o kadar başarılı olduğunu görüyor”

Cuties/Minnoşlar filmi ile Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Drama En İyi Yönetmenlik Özel Jüri Ödülü kazanan Maïmouna Doucouré ise filmi çekmeden önce bugünün toplumunda kadınlığın nasıl algılandığını anlamak için yüzlerce gençle tanıştığını ifade ederken, “Kızlarımız sosyal medyada bir kadının kendini ne kadar cinselleştirirse o kadar başarılı olduğunu görüyor. Bu yüzden Cuties/Minnoşlar’ı yaptım. Ve evet, bu tehlikeli.” şeklinde konuştu.

Bunu da sevebilirsiniz.