2004 çalınmıştı! 136 parça çini bulundu

2004 çalınmıştı! 136 parça çini bulundu

ABONE OL
Eylül 14, 2023 14:12
2004 çalınmıştı! 136 parça çini bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Taşınır kültür varlıkları vakıf yapıtları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi’nin takibi ile yurda döndürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarihten günümüze miras ecdat yadigarlarının korunup gelecek kuşaklara aktarılmasında aracılık ediyor. 2002 yılından günümüze yurt dışına kaçırılan 21’i teberrükat eşyası olmak üzere 131 kesim ülkemize geri getirildi.

2002 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce Kaçakçılıkla Çaba Ofisi oluşturularak çalışmalar başlamıştır. Bu tarihten itibaren çalınma olayları büyük ölçüde engellenmiş ve çalınan yapıtların geri alınmaları için çalışmalar titizlikle yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundaki taşınır kültür varlıkları; vakıf müzelerindeki eserler, vakıf kayıtlar arşivindeki vakfiyeler ve başka arşiv dokümanları, kütüphanelerde bulunan el yazmaları ve kıymetli matbu yayınlar, vakıf abidelerinin tamamlayıcı kesimi olan süsleme ögeleri ile cami ve mescitlerde bulunan teberrükat eşyalarıdır” denildi.

Son olarak 2004 yılında Diyarbakır Ali Paşa Mescidi’nden çalınan çinilerin bulunduğu belirtilerek, “136 modül çini İstanbul Sarıyer’de 8 Eylül’de ele geçirildi. 1534-1537 yıllarında devrin Diyarbakır Valisi Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Ali Paşa Cami, 6 Şubat zelzelesinde hasar gören mescitler ortasında yer alıyor. Ali Paşa Mescidi’ne ilişkin çiniler onarım kapsamında tekrar yerlerine yerleştirilecek” tabirlerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.