Eser Yenenler ve Nilgün Bodur’un katıldığı Evimizin Sağlık Elçiler’i projesi yeni dönem eğitimlerine başladı

0
232

Sanofi Pasteur, Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği (ÇABA) işbirliğiyle başlattığı ‘Evimizin Sağlık Elçileri’ projesi kapsamında önlenebilir hastalıklara dikkat çekmeye devam ediyor. Sarıyer Belediyesi’nde gerçekleşen yeni dönemin ilk eğitimine Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, oyuncu, yazar ve sunucu Eser Yenenler, yazar ve sosyal medya fenomeni Nilgün Bodur, Dr. Özlem Cankurtaran ve alanında uzman isimler katıldı.

Sanofi Pasteur’ün koşulsuz sponsorluk desteği ile Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği (ÇABA) tarafından başlatılan “Evimizin Sağlık Elçileri’ projesi, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam için doğru bilginin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Daha önce İstanbul’un farklı semtlerinin yanı sıra İzmir, Bursa, Çanakkale ve Gaziantep’te de çeşitli eğitimleri gerçekleşen projenin yeni dönemi, İstanbul Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra, oyuncu, yazar ve sunucu Eser Yenenler, yazar ve sosyal medya fenomeni Nilgün Bodur ile Dr. Özlem Cankurtaran’ın katılımıyla gerçekleşen eğitimde, “Skolyoz Tanısı ve Tedavisindeki Yöntemler” ile “Kış Aylarında En Çok Gördüğümüz Hastalıklar ve Korunma Yolları” alanında uzman isimler tarafından ele alındı.

3 ayda 1.600’den fazla anne Sağlık Elçisi olacak

Eğitim toplantısında konuşan Sanofi Pasteur Türkiye Avrasya Bölge Başkanı Dr. Emin Turan, projenin kısa zamanda yakaladığı başarıyı şu sözlerle ifade etti:

“ÇABA Derneği işbirliği ve yerel yönetimlerin desteğiyle hayata geçirdiğimiz Evimizin Sağlık Elçileri projesinin yeni dönemdeki ilk eğitimine bugün başladığımız için mutluluk duyuyorum. Projenin lansmanını gerçekleştirdiğimiz 4 Kasım 2017 tarihinden bu yana 5 ilde 2 lansman ve 6 eğitim toplantısı düzenledik. Koşulsuz destek verdiğimiz projede 10 ay gibi kısa bir sürede 1.719 anneyi sağlık elçisi yaptık. Hedefimiz, 2018 yılı sonuna kadar toplamda 3.350 anneyi sağlık elçisi yapmak. Sağlık konusunda doğru bilgilenme, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam için doğru bilginin önemine dikkat çekmek amacıyla çıktığımız bu yolda projenin tüm Türkiye’yi kapsamasını amaçlıyoruz.”

Projenin, aileden başlayan sağlık bilinciyle topluma katkı sağlaması açısından önemine vurgu yapan ÇABA Derneği Başkanı Özlem Zehebi ise şunları söyledi:

“Evimizin Sağlık Elçileri projemiz geçtiğimiz sezon büyük bir ilgi ile karşılandı ve her kadının evinin sağlık elçisi olması konusunda büyük yol katettik. Bu yolda yanımızda koşulsuz desteğiyle Sanofi Pasteur, Acıbadem Sağlık grubu değerli doktorları, toplumun önde gelen sanatçılar ve gönüller vardı. ÇABA Derneği olarak çok başarılı geçen bir dönemin ardından yeni sezonun heyecanını yaşıyor ve Türkiye’ yi dolaşmaya, daha çok kadına ulaşma amacıyla Sarıyer’den başlıyoruz. Her işin başı sağlık diyerek çıktığımız bu yolda bilgiyi paylaşarak çoğalıyoruz.”

Her evde bir sağlık elçisi yaratma hedefine kaldığı yerden devam ediyor

Her evde bir ‘Sağlık Elçisi’ yaratmak için Türkiye’nin farklı illerinde yapılan eğitim programlarını kapsayan proje ile anneler bilgilendirilerek aileden başlayan sağlık bilinciyle topluma katkı sağlanması amaçlanıyor. Eğitime katılanlara ‘Evimizin Sağlık Elçisi’ sertifikası veriliyor ve bu elçilerin çevresindeki insanları bilinçlendirmesi için düzenli bilgilendirmeler yapılmaya devam ediliyor. Bilinçlendirme çalışmaları aynı zamanda sosyal medya ve internet sitesi aracılığıyla da mesajlar ve doktor sunumları ile destekleniyor. Bu eğitimler ile geniş bir kitlenin sağlık okur-yazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi de hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here