Ali Kırca öldü mü? Ali Kırca kimdir, kaç yaşında, nereli?

‘Ali Kırca kimdir, kaç yaşında, nereli?’, ‘Ali Kırca öldü mü, neden öldü?’ sorularının yanıtları internette araştırılıyor. 90’lı yıllarda ATV Ana …

By

‘Ali Kırca kimdir, kaç yaşında, nereli?’, ‘Ali Kırca öldü mü, neden öldü?’ sorularının yanıtları internette araştırılıyor. 90’lı yıllarda ATV Ana Haber Bülteni sunuculuğu ile izleyenlerin hafızasında yer eden gazeteci Ali Kırca’nın yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Sosyal medyada kısa sürede en çok konuşulan konu başlıklarından biri olan, ‘Ali Kırca’nın hayatı’ merak ediliyor. Detaylar haberimizde…

ALİ KIRCA ÖLDÜ MÜ? NEDEN ÖLDÜ?

Televizyon ekranlarının tanınan haber spikerlerinden Ali Kırca’nın öldüğü iddiası, sosyal medyada tartışılıyor. Usta gazetecinin evinde kalp krizi geçirdiği ve kendisinden haber alamayan yakınlarının eve girmesiyle cansız bedeninin bulunduğu öne sürüldü. 1949 doğumlu olan Ali Kırca, 2020 yılı itibariyle 71 yaşındadır.

‘Ali Kırca’nın ölümü’ ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Yeni gelişmeler olduğu takdirde haberimizde bulabilirsiniz…

Gazeteci Gürkan Hacır, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Usta Televizyoncu Ali Kırca’nın öldüğüne ilişkin haberler doğru değil” ifadelerini kullandı.

ALİ KIRCA KİMDİR?

Aslen soyadını aldığı, Afyon ilinin Sultandağı ilçesine bağlı Kırca köyü kökenli olan Ali Kırca, Ocak 1949’da o dönemin etkin yerleşim yerlerinden biri olan Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. 1963 yılında İstanbul’a geldi ve Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde okudu. Daha 17’li yaşlarda medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı.

Ali Kırca’nın 1969 yılında bir deniz teğmeni iken ve yayınladığı bir bildiri nedeniyle ordu ile ilişkisi kesilmiştir. Aralarında Kırca ve Sarp Kuray’ın da bulunduğu 83 ordu mensubu, 12 Mart’ta sıkıyönetim mahkemesinde yargılanmışlardır. Solmazer Davası’ndan ötürü idamı istenmiştir.

TELEVİZYON KARİYERİ

TRT’de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi. ‘Yurttan-Dünyadan’ ve ’32. Gün’ programlarını hazırlayıp, ‘Açık Oturum’ programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde kariyerinde ilerlemeler sağladı.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Ali Kırca, daha sonra 32. Gün ekibiyle birlikte yeni yayın hayatına başlamış olan Show TV’ye geçti. 42 yaşında ‘Kırkıncı Paralel’ programını Washington ve New York’ta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve ATV Haber Dairesi Başkanı oldu. 31 Ocak 1994’de Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak ATV Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 10 Şubat 1994’te yayına giren ‘Siyaset Meydanı’ programını sunmaya başladı.

2001 ekonomik krizinin yaşandığı günlerde ATV ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Bir çok polemiğe neden olan Star’dan ayrılışı gecikmedi. 2002 yılında NTV ile anlaştı. Aynı yıl ‘Habersiz Türküler’ adlı bir albüm çıkardı. Barış Manço’ya olan hayranlığı ile de bilinen ünlü anchorman, Sony Müzik’in çıkarttığı ‘Yüreğimdeki Barış Şarkıları’ adlı albümde ‘Güle güle Oğlum’ isimli parçayı seslendirdi.

NTV’den de ayrılması gecikmedi. Tekrar ATV’de sunucu olarak göreve başlayan Ali Kırca, aynı zamanda Sabah gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaya başladı. ‘Altanlar Meydanda’, ‘Futbol Hayattır’, ‘Hazan Mevsiminde Aşk’, ‘Sedir Ağacının Kokusu’, ‘Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz’, ‘Susurluk Çarkı’, ‘Barış Manço’ya Özlem’, ‘700. Yılında Osmanlı’ adlarıyla 8 adet kitabı yayınlandı.

2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesi’nde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmaya başlayan Kırca, (Golden Rose ödülü başta olmak üzere) yaptığı programlarla birçok uluslararası ödül de kazanmıştır. Candaş ve Ozan adlarında iki oğlu vardır. ATV’nin Çalık Grubu’na satılması üzerine, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV’ye transfer olmuştur.

Bunu da sevebilirsiniz.